22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë me intonacion dhe me zë të lartë vjershën, për të tingëlluar sa më bukur.<br />

• Të dallojë vargjet e vjershës nga intonacioni, shenjat e pikësimit.<br />

• Të tregojë raste të përdorimit të pjesëzës “mos” nga të rriturit.<br />

• Të imitojë një të rritur duke përdorur fjalëzën “mos” në formë këshille.<br />

• Të recitojë bukur vjershën.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Mjetet:<br />

Fjalë kyç:<br />

Aftësitë:<br />

Të lexojmë<br />

Mos...<br />

stuhi mendimesh, punë në grupe, shkrimi i lirë.<br />

teksti, fl ipçarte me këshilla, libër me poezi.<br />

vjershë, strofë, vargje, kritiko.<br />

të lexuarit, të komentuarit, të treguarit, të imituarit.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Stuhi mendimesh.<br />

Pyeten nxënësit: - Ç’ju vjen menjëherë në mendje kur dëgjoni pjesëzën“mos”?<br />

- Nga kush e dëgjoni më shumë këtë fjalë?<br />

këshillë<br />

mos<br />

pjesëz mohuese<br />

qortim<br />

përdoret për të ndaluar një veprim<br />

3. Realizimi i kuptimit: Punë në grupe.<br />

Ndahen nxënësit në grupe prej 4 -5 vetash.<br />

Çdo grupi i caktohet një strofë e vjershës.<br />

Nxënësit do t’i lexojnë dhe do t’i renditin ashtu siç mendojnë.<br />

Lexohet vjersha nga një përfaqësues grupi.<br />

Lexohet nga mësuesja vjersha e tekstit. Nxënësit shohin renditjen e saktë të vjershës. Lexohet vjersha nga<br />

nxënësit dhe shpjegohen fjalët apo shprehjet që s’i kuptojnë.<br />

Plotësohen ushtrimet e rubrikës Kupto tekstin.<br />

3. Reflektimi: Shkrim i lirë.<br />

Shkruani disa nga këshillat e mëposhtme duke mos e përdorur pjesëzën mos. P.sh.<br />

- Mos kalo! Prit sa të hapet drita jeshile e semaforit, pastaj kalo. Kontrollo rrugën, pastaj kalo.<br />

- Mos u merr me thashetheme!<br />

- Mos fi llo!<br />

- Mos nxito! etj.<br />

Detyrë shtëpie. Shkruaj për kujdesin e prindërve tuaj ndaj jush.<br />

67

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!