22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Lexohet rregulli i paraqitur.<br />

Emrat e gjinisë mashkullore që marrin e, në shumës janë të gjinisë femërore, prandaj edhe mbiemrat i marrin<br />

të gjinisë femërore.<br />

3. Reflektimi: Veprimtari e pavarur.<br />

Punohet ushtrimi 3. Nxënësit kthejnë në shumës emrat dhe mbiemrat. Ata do të lexojnë dhe tregojnë se çfarë<br />

ndryshon te emrat dhe mbiemrat.<br />

Detyrë shtëpie. Punohen ushtrimet e Fletores së punës.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Lexojmë<br />

Vjeshta<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë vjershën me intonacion, sipas kërkesave të teknikës së recitimit.<br />

• T’u përgjigjet pyetjeve për të treguar se e ka kuptuar brendinë.<br />

• Të shprehë me fjalë ndjenjat dhe emocionet që i shkakton dëgjimi dhe leximi i vjershës.<br />

Materialet: Pamje nga stina e vjeshtës, fotografi të bëra nga fëmijët gjatë stinës së vjeshtës,<br />

gjethe të thata.<br />

Fjalë kyç:<br />

Vjeshtë, begati, e artë, bistak, kuqojnë.<br />

Metoda dhe teknika: Pyetja e ditës, parashikim, vizatim.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Pyetja e ditës:<br />

- Çfarë të vjen në mendje kur themi stina e vjeshtës?<br />

Stina e vjeshtës<br />

Përgjigjet mund të jenë të ndryshme, si: ikjen e zogjve, rënien e gjetheve, fi llimin e shkollës, pjekjen e frutave,<br />

kohë më e freskët, stina e pëlqyer nga piktorët etj.<br />

Nxënësit lihen të shprehin mendimet e tyre. Më pas mund të plotësojë dhe mësuesja.<br />

2. Realizimi i kuptimit: Parashikim.<br />

Hapi I: Parashikim për fi gurat. Lexohet titulli.<br />

Menjëherë ne e kuptojmë që poezia flet për stinën e vjeshtës. Le të shohim sesi poeti i njohur shqiptar Xhevahir<br />

Spahiu e përshkruan vjeshtën.<br />

Hapi II. Lexohet poezia me një intonacion të qetë e melodioz nga mësuesi/ja.<br />

Hapi III. Mësuesi/ja pyet nxënësit:<br />

- Si ndiheni pasi keni dëgjuar vjershën? Nxënësit shprehin emocionet dhe përfytyrimet e tyre.<br />

- Përfytyroj zogjtë shtegtarë që nisen për shtegtim etj. Imagjinoj gjethet e pemëve që bien,<br />

frutat që piqen, njerëzit që i vjelin ato.<br />

Hapi IV. Punohet rubrika Kupto tekstin.<br />

Hapi V. Nxënësit gjejnë të ç’lloji janë emrat me të cilët tregohen ndjenjat e poetit.<br />

(emra abstraktë)<br />

3. Reflektimi: Vizatim.<br />

Vizato peizazhin e vjeshtës.<br />

Detyrë shtëpie. Mësoni vjershën përmendsh.<br />

41

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!