22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Mësimi 1.17<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Tema: Atmosfera<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të përcaktojë elementet përbërëse të atmosferës.<br />

2. Të tregojë shtresat e atmosferës.<br />

3. Të argumentojë rëndësinë e atmosferës për jetën në Tokë.<br />

Fjalë kyç: atmosferë, oksigjen, azot, CO 2<br />

(dyoksid karboni), troposferë, stratosferë,<br />

mezosferë, jonosferë, ekzosferë.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fl etorja, materiale nga interneti, enciklopedia etj.<br />

Metodat mësimore<br />

pyetje- përgjigje<br />

lexim-përmbledhje në dyshe<br />

tabela e koncepteve<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

nxitje diskutimi<br />

të nxënit bashkëpunues<br />

paraqitje grafi ke e informacionit<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

- A keni udhëtuar ndonjëherë me aeroplan?<br />

- Çfarë mendoni se ka në atë lartësi që fl uturon ai?<br />

- Ju kujtohet ndonjë ditë me mjegull?<br />

- Mendoni se ajo është tym?<br />

- Pse kozmonautët kanë veshje të veçanta?<br />

- Çfarë do t’u ndodhte nëse nuk do të funksiononte bombola e oksigjenit? Pse?<br />

Ne përdorim shpesh fjalët: sot është kohë me diell, nesër do të bjerë shi, pasdite fi lloi erë<br />

e fortë etj.<br />

- A e di me çfarë kanë lidhje dukuritë e mësipërme?<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Hapet libri dhe lexohet titulli. Mësuesi shpjegon: Atmosfera është shtresa e gaztë që<br />

mbështjell Tokën. Të gjitha dukuritë atmosferike zhvillohen në këtë shtresë.<br />

Por, nga përbëhet ajo? A ka rëndësi për njerëzit? Këtyre pyetjeve do t’u japim përgjigje<br />

duke studiuar tekstin.<br />

Nxënësit do të punojnë në grupe dyshe. Një nxënës do të lexojë paragrafi n e parë dhe do<br />

të bëjë përmbledhjen e tij, që nënkupton idetë më të rëndësishme. Nxënësi tjetër i bën pyetje<br />

rreth pjesës. Kjo kryhet me të gjithë klasën. Mësuesi shton njohuritë e nxënësve ose lexohen<br />

materialet, që kanë sjellë nxënësit nga interneti. Vazhdon veprimtaria për pjesën e dytë, tani<br />

nxënësit ndërrojnë rolet.<br />

Ndarja e pjesëve do jetë:<br />

1. Nga fillimi …deri te …polen bimësh.<br />

2. Jeta në planetin … në një zonë të caktuar.<br />

3. Atmosfera përbëhet… Jonosfera dhe Ekzosfera.<br />

4. Troposfera.<br />

5. Stratosfera.<br />

Punohen pyetjet 1 dhe 2 të tekstit.<br />

353

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!