22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Në ushtrimin 2, nxënësit lidhin me shigjetë rasën me pyetjen dhe emrin.<br />

Në ushtrimin 3, nxënësit plotësojnë fjalitë me emrin televizor në rasën e duhur.<br />

3. Reflektimi: Diskutim.<br />

Në ushtrimin 4, nxënësit nënvizojnë emrin që përsëritet. Bëjnë pyetjen dhe gjejnë rasën e emrit.<br />

Në ushtrimin 5, nxënësit vendosin në rasën e duhur emrat në kllapa.<br />

Detyrë shtëpie. Ushtrimi numër 6 dhe ushtrimet e Fletores së punës, f.15-16<br />

Shënim: Kjo temë mund të zhvillohet në dy orë. Mësuesi/ja mund të shfrytëzojë orët në dispozicion. Sugjerohet<br />

që për nxënësit shumë të mirë të plotësohen ushtrimet e nivelit të lartë.<br />

Të punohen ushtrimet e Fletores së punës, f.17-18.<br />

Rubrika :<br />

Tema:<br />

Lexojmë<br />

A keni ngrënë ndonjëherë libra?!<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të pasurojë fjalorin me fjalë dhe shprehje të reja.<br />

• Të tregojë kuptimin e fjalëve të reja.<br />

• Të diskutojë për dobinë që sjell të lexuarit e librave.<br />

• Të ritregojë përmbajtjen e tregimit me fjalët e tij/saj.<br />

• Të nxjerrë temën dhe idenë e tregimit.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Materiale:<br />

Fjalë kyç:<br />

pyetje-përgjigje, parashikim për titullin<br />

teksti,<br />

televizor, libër, pasion (për leximin e librave)<br />

Zhvillimi i mësimit.<br />

1. Evokimi: Pyetje-përgjigje.<br />

Hapi I. Mësuesja u drejton nxënësve pyetjet:<br />

- Si e kaloni kohën e lirë?<br />

- Sa kohë harxhoni për të parë televizor?<br />

- Sa kohë harxhoni për të lexuar libra?<br />

- Cilat janë vërejtjet që iu bëjnë prindërit, kur shihni shumë televizor?<br />

Vazhdojmë të jemi në rubrikën Thumbojmë dhe qeshim.<br />

Sot do të njihemi me një ngjarje që iu ka ndodhur moshatarëve tuaj në një provincë të Italisë.<br />

2. Realizimi i kuptimit: Parashikim për titullin.<br />

Mësuesja lexon titullin A keni ngrënë ndonjëherë libra?! dhe u drejton nxënësve pyetjen.<br />

- Sapo lexoni titullin, çfarë iu vjen ndërmend.<br />

- A mendoni se mund të hahen librat?<br />

Nxënësit japin mendimet e tyre dhe mësuesja i shënon në tabelën e zezë.<br />

Hapi II. Lexohet tregimi nga mësuesja. Nxënësit orientohen të dëgjojnë me kujdes. Pas leximit të tekstit<br />

punohet rubrika Kupto tekstin.<br />

38<br />

Hapi III. Punohet rubrika Fjalorth. Duhet theksuar se në këto tregime nxënësit gjejnë shumë shprehje<br />

frazeologjike e shprehje me kuptim të fi gurshëm. Mësuesi/ja shpjegon kuptimin e tyre.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!