22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Mësimi 4.9<br />

Tema: Të ushqyerit e kafshëve<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të përcaktojë tre faktorë që ndikojnë në mënyrën e të ushqyerit të kafshëve.<br />

2. Të përshkruajë mënyrën e sigurimit të ushqimit të kafshëve mishngrënëse.<br />

3. Të tregojë mënyrën e të ushqyerit të pesë kafshëve.<br />

4. Të shpjegojë arsyen e grumbullimit të ushqimit nga disa kafshë.<br />

Fjalë kyç: ushqim, strategji, grumbullim, preja, vrasja, kapja, mbijetesë.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, foto të kafshëve me ushqimet e tyre, ushqim që përdorin për kafshët<br />

shtëpiake, kafshë lodra, kuriozitete etj.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

dramatizim pjese<br />

krahaso-argumento-prano<br />

shkrim i lirë<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

nxitje diskutimi<br />

të nxënit bashkëpunues<br />

nxitja për të shkruar<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Mësuesja ka porositur që disa nxënës për të mësuar pjesën “Gjinkalla dhe milingona”.<br />

Bëhet interpretimi me role i pjesës. Më tepër rëndësi duhet t’i kushtohet fjalëve, që kanë lidhje<br />

me ushqimin e këtyre insekteve, sesa moralit të fabulës. Për këtë arsye, mësuesi/ja mund të<br />

shtojë diçka më tepër.<br />

Pas interpretimit nxitet diskutimi.<br />

Çfarë janë gjinkalla dhe milingona?<br />

Me çfarë ushqehen ato?<br />

Pse grumbullon ushqim milingona?<br />

A dini ndonjë kafshë tjetër që vepron kështu?<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Nxënësit hapin librin dhe njihen me problemin.<br />

Nga varet mënyra e ushqimit të kafshëve:<br />

1. nga tipi i ushqimit<br />

2. nga mjedisi ku jetojnë<br />

3. nga ndryshimet fi zike të kafshëve<br />

Për të provuar vërtetësinë e këtyre, nxënësit diskutojnë mendimet në grup. Përdorin mënyrën<br />

e krahasimit të disa kafshëve. Ka shumë rëndësi që secili të thotë mendimin e tij. Mësuesi u<br />

sugjeron nxënësve ku duhet të mbështeten dhe i ndihmon për të argumentuar faktet.<br />

Mendoni se mënyra e ushqimit varet nga tipi i ushqimit?<br />

Krahasoni disa kafshë që ushqehen me lloje të ndryshme ushqimi, p.sh. ujku, ketri dhe<br />

lopa. Cili e ka më të vështirë? Pse? Çfarë duhet të bëjë ujku për të kapur një ketër? A e ka të<br />

vështirë lopa për të gjetur bar? A ka ushqim për ketrin gjatë gjithë vitit? Çfarë bën ai?<br />

Mendoni se mënyra e ushqimit varet nga mjedisi ku jetojnë kafshët?<br />

Krahasoni katër kafshë, që jetojnë në mjedise të ndryshme, p.sh., si: qukapiku, ariu polar,<br />

balena. Cila prej këtyre migron për shkak të ushqimit? Si është e përshtatur goja e balenës?<br />

Pse? Ku qëndron qukapiku? Ç’lidhje ka me pemët? Me çfarë ushqehet ariu polar? A ka ushqim<br />

gjithë vitin në pole?<br />

423

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!