22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Mësimi 3.1<br />

Tema: Energjia<br />

Kapitulli<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të shpjegojë kuptimin e fjalës energji.<br />

2. Të përshkruajë 4-5 përdorime të energjisë në jetën e përditshme.<br />

3. Të ilustrojë me shembuj transformimin e energjisë në forma të tjera.<br />

III<br />

M J E D I S I F I Z I K<br />

Fjalë kyç: energji, punë, transformim, lëvizje.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fl etore pune, fl etore e diturisë.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

veprimtari, pyetja sjell pyetjen<br />

shpjegim, organizues grafi k<br />

tabela e koncepteve<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

nxitje diskutimi<br />

ndërtimi i njohurive studimore<br />

paraqitje grafi ke e informacionit<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Organizohen nxënësit me grupe për pesë minuta, që të kryejnë disa veprimtari në klasë:<br />

Rregullojnë bankat, rregullojnë karriget, sistemojnë sendet te dollapi, lulet, shkumësat,<br />

mbledhin letrat në tokë etj.<br />

Pas veprimtarisë praktike zhvillohet bisedë me nxënësit.<br />

1. Çfarë kryet ju pak më parë?<br />

2. A keni ngrënë mëngjes?<br />

3. Përse ju luten prindërit të hani patjetër në mëngjes?<br />

4. Kur do të hani përsëri?<br />

5. Sa herë në ditë duhet të hani ushqim?<br />

6. Përse është e nevojshme të hani ushqim disa herë në ditë?<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Hapet libri dhe lexohet problemi nga një nxënës. Mësuesja u shpjegon kuptimin e fjalës<br />

energji.<br />

Veprimtaritë që ju kryet në grupe pak më parë, ne i quajmë punë, pra themi se ju kryet punë.<br />

Gjatë kësaj kohe ju shpenzuat energji, të cilën e kishit në trup nga ushqimet që kishit ngrënë.<br />

Energjia është aftësia për të kryer punë.<br />

Lexohet pjesa e parë e mësimit nga një nxënës, dhe komentohen paragrafët nga nxënësit<br />

e tjerë bashkë me mësuesin.<br />

Vëzhgohet dhe komentohet fi gura që tregon shndërrimin e energjisë. Nxënësit e lexojnë<br />

pjesën e dytë në heshtje dhe shënojnë numrat 1, 2,… e me radhë për çdo transformim të<br />

energjisë. Theksohet fjalia: Energjia nuk zhduket, ajo ndryshon formë.<br />

Paraqitet shndërrimi i energjisë së fi gurave me organizuesin grafi k shkak-pasojë.<br />

dielli jep energji bima e shndërron në ushqim bimët hahen nga kafshët<br />

mishi i kafshëve u jep energji njerëzve<br />

njeriu e përdor energjinë për punë<br />

385

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!