22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Mësimi 3.11<br />

Tema: Rryma elektrike<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të përshkruajë mënyrën e përcjelljes së rrymës elektrike nga centrali në shtëpi.<br />

2. Të emërtojë tri centrale të vendit tonë.<br />

3. Të identifi kojë pesë mënyra të përdorimit të elektricitetit në pajisjet elektro-shtëpiake.<br />

4. Të tregojë 3-4 mënyra të shndërrimit të elektricitetit në forma të ndryshme.<br />

Fjalë kyç: elektricitet, central, linjë elektrike, pajisje elektro-shtëpiake, energji drite, zëri<br />

dhe nxehtësie etj.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fletorja e diturisë, foto të hidrocentraleve të vendit tonë, harta e<br />

Shqipërisë, pajisje elektro-shtëpiake, si: tharëse, magnetofon, grirëse, thekëse, orë etj.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

Di , Dua të di, Mësova<br />

lexim, përmbledhje në dyshe, tabela e koncepteve<br />

Di , Dua të di, Mësova<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

diskutimi i ideve<br />

të nxënit bashkëpunues<br />

paraqitje grafi ke e informacionit<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Shkruhet në tabelë titulli i mësimit “Rryma elektrike”.<br />

Udhëzohen nxënësit të plotësojnë në fletore kolonën e parë të tabelës “Di, Dua të di, Mësova”,<br />

me njohuritë që kanë për temën. Në kolonën e dytë, nxënësve u kërkohet të shkruajnë pyetje,<br />

që kanë lidhje me rrymën elektrike.<br />

Mësuesi plotëson dy kolonat e para në tabelë me mendimet e nxënësve. Mund të shkruhen<br />

edhe pyetje, të cilat mësuesi nuk i ka parashikuar t’i realizojë në këtë orë mësimi. Ato mund të<br />

jepen si detyrë në shtëpi ose të sqarohen nëse ka mundësi.<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Hapet teksti. Njohuritë e reja do të merren me teknikën “Lexim, përmbledhje në dyshe”. Një<br />

nxënës lexon paragrafi n e parë dhe bën përmbledhjen e tij. Nxënësi tjetër i bën dy pyetje rreth<br />

materialit që përmblodhi. Më pas, ky paragraf diskutohet me klasën.<br />

Paragrafi i parë, përcjellja e rrymës nga centrali në shtëpi.<br />

Paragrafi i dytë, emërtimi i hidrocentraleve të vendit tonë.<br />

Paragrafi i tretë, përdorimi i elektricitetit në familje.<br />

Për të diskutuar njohuritë do të përdoret skema e librit, harta, të dhëna për centralet në<br />

Shqipëri (numrin e tyre, sa për qind të nevojave plotësojnë etj).<br />

Plotësohet tabela e koncepteve në fl etore.<br />

Pajisjet Përdoret për.. Kthen rrymën elektrike në…<br />

Magnetofoni<br />

Tinguj<br />

Televizori<br />

Figurë dhe zë<br />

Llamba<br />

Dritë dhe nxehtësi<br />

Thekësja e bukës<br />

Nxehtësi<br />

Grirësja e frutave<br />

Lëvizje rrotulluese<br />

398

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!