22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Objektivat : Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë rrjedhshëm dhe me intonacionin e duhur të dyja letrat.<br />

• Të krahasojë letrën drejtuar Kryetarit të Bashkisë me letrën drejtuar shoqes.<br />

• Të dallojë letrën zyrtare nga letra e thjeshtë.<br />

• Të mbajë qëndrim ndaj problemeve që shqetësojnë komunitetin.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Materiale:<br />

Fjalë kyç:<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Stuhi mendimesh.<br />

Të lexojmë<br />

Letër drejtuar Kryetarit të Bashkisë<br />

Stuhi mendimesh, punë e drejtuar, diskutim, diagrami i Venit.<br />

Teksti i nxënësit, letra zyrtare dhe të thjeshta.<br />

Letër zyrtare, letër e thjeshtë.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Hapi I. Mësuesja pyet nxënësit:<br />

- Cili është problemi që ju shqetëson më shumë në lagjen ku ju banoni?<br />

- Si mund të zgjidhet ky problem?<br />

- Të rriturit kërkojnë që shumë probleme të zgjidhen nga organet që kryejnë shërbimet ndaj qytetarëve.<br />

Po ju si do të vepronit për zgjidhjen e problemit?<br />

Nxënësit shprehin mendime të ndryshme.<br />

Në tregimin e sotëm ne do të njihemi me një letër që një grup nxënësish të klasës IV A të shkollës "Gjergj<br />

Fishta", i kanë dërguar Kryetarit të Bashkisë.<br />

2. Realizimi i kuptimit: Grafi k organizues, punë e drejtuar.<br />

Hapi I. Mësuesja paraqet para nxënësve organizuesin grafi k dhe kërkon që ata ta lexojnë në heshtje. Mbani<br />

parasysh ato që kërkohen në këtë grafi k.<br />

Hapi II. Pasi lexohet letra e parë dhe e dytë, nxënësit lexojnë njëri pas tjetrit.<br />

Hapi III. Më pas fi llon plotësimi i grafi kut.<br />

Për nxënësit që kanë vështirësi në plotësimin e tij, mësuesja sugjeron punimin në libër.<br />

3. Reflektimi: Diagrami i Venit.<br />

Nxënësit plotësojnë diagramin e Venit dhe gjejnë të përbashkëtat dhe dallimet midis letrës zyrtare dhe letrës<br />

së thjeshtë, si p.sh.:<br />

Një letër zyrtare dallohet nga një letër e thjeshtë:<br />

Në një letër zyrtare:<br />

Në një letër të thjeshtë:<br />

Në hyrjen e letrës përdoren shprehjet e<br />

mirësjelljes: I nderuar zoti ... ose zonja...<br />

Në fund të letrës përdoren shprehjet: me<br />

respekt, me nderime, sinqerisht etj.<br />

Në hyrje përdoren fjalë miqësore, i /e<br />

dashur, i/e shtrenjti/a,<br />

Në fund përdoren fjalë që shprehin dashuri,<br />

përkëdheli: të përqafoj, të puth etj.<br />

Detyrë shtëpie. Të lexojnë rrjedhshëm tekstet.<br />

23

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!