22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

iu bëri ballë ushtrive turke, të udhëhequra nga sulltanët Murati II dhe i biri i tij Mehmeti II)<br />

Strofa III. Luftoi me trimëri për 24 vjet rresht.<br />

Strofa IV. Shqipëria ishte atdheu për të cilën luftoi deri në vdekje.<br />

3. Reflektimi: Shkrim i lirë, pesëvargësh.<br />

Ndahet klasa në dy grupe.<br />

Grupi I - përshkruan figurën e Skënderbeut, sipas poezisë apo ata që kanë dëgjuar, lexuar e mësuar.<br />

Grupi II - formon një pesëvargësh me fjalën Skënderbe.<br />

Skënderbeu<br />

udhëheqës<br />

i fortë<br />

udhëhoqi luftoi sulmoi<br />

Skënderbeu është heroi ynë kombëtar.<br />

Gjergj Kastrioti<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Lexohen krijimet apo përshkrimet e nxënësve, më të mirat ekspozohen në këndin e klasës.<br />

Vlerësimi i nxënësve.<br />

Detyrë shtëpie. Mësoni poezinë përmendsh dhe recitojeni bukur atë.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Shkruajmë<br />

Figura e Skënderbeut në pikturë<br />

Objektivat: Në fund të orës nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të diskutojë për fi gurën e Skënderbeut.<br />

• Të diskutojë për pikturat e dhëna mbi Skënderbeun.<br />

• Të përshkruajë me gojë e më pas me shkrim Skënderbeun sipas cilësive fi zike dhe karakterit.<br />

• Të pikturojë sipas mënyrës së tij Skënderbeun.<br />

Mjete:<br />

Teksti, piktura të Skënderbeut, fl etë formati, laps.<br />

Koncepte kryesore: Përshkrim, pikturë, pikturoj.<br />

Aftësitë:<br />

Të diskutuarit, të përshkruarit, të vizatuarit, të interpretuarit.<br />

Struktura ERR Metoda Koha<br />

Evokimi<br />

Diskutim i lirë<br />

Realizimi i kuptimit Punë e drejtuar<br />

Reflektimi<br />

Turi i galerisë<br />

Zhvillim i mësimit<br />

1. Evokimi: Diskutim i lirë.<br />

- Nxënësit kanë sjellë në klasë materiale të mbledhura për Skënderbeun (poezi, poema, tregime, romane,<br />

piktura), për të cilat ata diskutojnë.<br />

- Mësuesi/ja ndalon te pikturat për Skënderbeun që mund të kenë sjellë nxënësit. (E mira është që edhe<br />

mësuesi/ja të ketë siguruar vetë material.)<br />

- Krahasohen pikturat, duke vënë në dukje stilin që ka përdorur çdo piktor. Te çdo pikturë dalin në pah trimëria,<br />

shpata, krenaria.<br />

2. Realizim i kuptimit: Punë e drejtuar.<br />

Hapet teksti në faqen 166.<br />

149

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!