22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Rubrika: Shkruajmë<br />

Tema: Përshkruajmë tingujt dhe ngjyrat e vjeshtës<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të përshkruajë stinën e vjeshtës.<br />

• Të përdorë fjalë dhe shprehje që i përkasin kësaj stine.<br />

• Të shprehë ndjenjat dhe emocionet e tij/saj në përshkrim.<br />

• Të përshkruajë duke u bazuar në imagjinatën dhe fantazinë e tij/saj.<br />

Metoda dhe teknika: Përmbledhje e strukturuar, veprimtari shkrimi.<br />

Materialet:<br />

Lapsa, fletë të bardha, gjethe të thata të pemëve, shkopinj, degë të vogla drurësh,<br />

grafi k organizues (gjethja).<br />

Fjalë kyç:<br />

Vjeshtë, tinguj, ngjyra, fëshfëritje, kërcitje, mërmëritje.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Zhvillimi i mësimi<br />

1. Evokimi. Përmbledhje e strukturuar.<br />

Mësuesja i orienton nxënësit për veprimtarinë që do të realizojnë.<br />

-Sot do të përshkruajmë stinën e artë të vjeshtës. Më dëgjoni me kujdes! Pjesa që do të lexoj është shkëputur<br />

nga përralla “Bambi”, jam e sigurt që e keni parë edhe fi lm. Bëhuni gati!<br />

2. Realizimi i kuptimit: Veprimtari e drejtuar.<br />

Hapi I. Lexohet nga mësuesja pjesa. Leximi duhet të jetë i qetë dhe shprehës.<br />

-A e përfytyruat skenën?<br />

-Si mendoni, cilët janë tingujt e vjeshtës? (kërcitja e degëve, fëshfëritja e pemëve, shirat që bien,<br />

melodia që krijojnë ato).<br />

- Po ngjyrat e vjeshtës?<br />

Nxënësit orientohen të lexojnë thesin e fjalëve.<br />

Hapi II. Veprimtari shkrimi.<br />

Nxënësit bëjnë përshkrimin e vjeshtës në një kohë 20-25 minuta. Ju mund t’iu sugjeroni të vizatojnë një gjethe<br />

të madhe në fl etore dhe të shkruajnë brenda saj. Më pas ta ngjyrosin gjethen. Ne mund t’ju sugjerojmë dhe<br />

disa grafi kë në formën e gjethes, të ketrit, të lajthisë, të misrit. (Shiko grafikët). Nxënësit le të zgjedhin njërin<br />

prej tyre. Mendojmë se do ta bënte dhe më interesant përshkrimin.<br />

Në fund lexohen punimet e nxënësve.<br />

3. Reflektimi: Me mjetet e sjella nxënësit formojnë një pemë me gjethe të rëna.<br />

Detyrë shtëpie. Formo një pesëvargësh me fjalën Vjeshtë.<br />

43

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!