22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Mësimi 1.8<br />

Punë e pavarur. Plotësohet harta në mënyrë individuale në fl etore.<br />

bujqësia<br />

blegtoria<br />

turizmi kodra përbërja e tokës<br />

Nxënësit vlerësohen me notë.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës.<br />

Tema: Fusha<br />

elementet artifi ciale<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të përshkruajë karakteristikat kryesore të fushës.<br />

2. Të emërtojë 2-3 fusha në Shqipëri.<br />

3. Të shpjegojë rëndësinë e ndryshimeve që ka bërë njeriu në fusha.<br />

4. Të përcaktojë format kryesore të veprimtarisë njerëzore në zonat fushore.<br />

Fjalë kyç: kënetë, malarie, moçal, kanal vaditës, industri, fabrikë, uzinë, ferma, kultura<br />

bujqësore.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fl etore e diturisë, harta reliev, foto të mjediseve fushore.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

Stuhi mendimi në dyshe<br />

Lapsat në mes, organizues grafi k<br />

Parashikim me termat paraprakë<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

Zhvillim fjalori<br />

Të nxënit bashkëpunues<br />

Nxitja për të shkruarit<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Shkruhet fjala fushë, nxënësit shkruajnë në dyshe ide të ndryshme që u vijnë në mend<br />

rreth kësaj fjale. Më pas i lexojnë ato dhe mësuesi i shkruan në tabelë.<br />

e madhe<br />

e gjelbër<br />

e sheshtë<br />

ngjan si qilim fushë më e ulët se kodra<br />

element natyror<br />

ka lule dhe bimë<br />

ka në fshat dhe në qytet<br />

Njihen nxënësit me problemin që është shkruar në libër.<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Mësuesi shkruan në tabelë një organizues grafi k dhe udhëzon nxënësit. Materiali i ri do<br />

të merret duke lexuar në mënyrë individuale tekstin dhe duke diskutuar në grup me teknikën<br />

“Lapsat në mes”. Për secilën kolonë të tabelës çdo nxënës jep mendimin e tij në grup dhe<br />

339

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!