22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të shkruajë saktë lidhëzat, që mban mend pas leximit të parë.<br />

• Të formojë lidhëza duke bashkuar rrokjet e dhëna.<br />

• Të dallojë dhe të korrigjojë lidhëzat e shkruara gabim në tekstin e dhënë.<br />

Mjete:<br />

Fjalë kyç:<br />

Metodologjia:<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Njohuri gjuhësore<br />

Drejtshkrimi i lidhëzave<br />

Teksti i nxënësit.<br />

Drejtshkrim, lidhëza, korrigjim, formim.<br />

Mësimdhënie e drejtpërdrejtë, konkurs.<br />

Mësimdhënie e drejtpërdrejtë<br />

Hapi I. Lexoni lidhëzat e dhëna. Nxënësit lexojnë në heshtje lidhëzat dhe orientohen të mbajnë mend sa<br />

më shumë prej tyre.<br />

Hapi II. Punimi i ushtrimit 2 . Mbyllni librin dhe shkruani në fl etore sa më shumë lidhëza.<br />

Ky ushtrim zhvillohet në formën e konkursit. Mësuesi/ja i vë nxënësit në çifte të kontrollojnë punën e shokut.<br />

Vlerësohet nxënësi që mbajti mend më shumë lidhëza dhe nxënësi që i shkroi më saktë ato.<br />

Hapi III. Nxënësit formojnë lidhëza me rrokjet e dhëna:<br />

ndonëse, megjithatë, kurse,<br />

mirëpo, derisa, nëse, qëkur,<br />

qëkurse, posa, sapo, meqenëse.<br />

Lexohen lidhëzat e formuara.<br />

Hapi IV. Punohet ushtrimi 4, nxënësit duhet të shkruajnë dymbëdhjetë lidhëzat, që nuk janë një fjalë e<br />

vetme. Nxënësit lexojnë lidhëzat që formuan.<br />

Hapi V. Nxënësit nënvizojnë lidhëzat, që janë shkruar gabim dhe i shkruajnë si duhet.<br />

Hapi VI. Nxënësit korrigjojnë gabimet në tekstin e dhënë.<br />

Në tekstin më poshtë lidhëzat e shkruara saktë janë me shkronja të zeza.<br />

Fëmijët do të shkonin në plazh, sepse do të gjuanin. Ndërsa rrinin në breg, aty u afrua Beni. Ai iu<br />

tha shokëve se, në qoftë se do të futeshin thellë në det, do të kapnin shumë peshq. Posa hyri në ujë, ai<br />

fi lloi të thërriste. Një iriq deti e kishte kafshuar. Në rast se nuk e çonin në spital, atij mund t’i infektohej<br />

këmba. Megjithatë mësuesi i dha ndihmën e parë.<br />

Nxënësit kontrollojnë fl etoret e njëri-tjetrit për gabimet që kanë gjetur dhe si i kanë korrigjuar.<br />

Mësuesja iu kërkon nxënësve të tregojnë numrin e gabimeve të gjetura dhe së bashku komentojnë shkrimin<br />

e saktë të lidhëzave.<br />

Detyrë shtëpie. Ushtrimet e Fletores së punës, faqe 42.<br />

92

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!