22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Hapi IV. Diskutohet me nxënësit rreth tabelave për gjininë dhe numrin e mbiemrave.<br />

Përqendrohet vëmendja te dallimet midis tyre.<br />

Hapi V. Nxënësit punojnë në çifte rubrikën Ushtrohu. Gjysma e nxënësve punon ushtrimin 1, faqe 50, sipas<br />

kërkesës. Gjysma tjetër punon ushtrimin 2, faqe 50 sipas kërkesës.<br />

Grupet vlerësojnë punën në mënyrë të ndërsjellë.<br />

3. Reflektimi: Praktikë e pavarur.<br />

Ushtrimi 3, faqe 50 sipas kërkesës.<br />

Nxënësit shkëmbejnë fl etoret për të vlerësuar punën e njëri-tjetrit.<br />

Bëhet përmbledhja e vlerësimi i orës së mësimit.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Detyrë shtëpie: Punohen ushtrimet në faqen 25-26 të Fletores së punës.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Njohuri gjuhësore - Drejtshkrim<br />

Ndarja e fjalëve në fund të rreshtit<br />

Objektivat: Në fund të orës nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të ndajë fjalët në fund të rreshtit sipas rregullave drejtshkrimore.<br />

• Të ndajë saktë fjalët në fund të rreshtit në disa mënyra.<br />

• Të dallojë fjalët e ndara saktë nga fjalët e ndara gabim në fund të rreshtit.<br />

Metoda dhe teknika: Stuhi mendimesh, praktikë e drejtuar, praktikë e pavarur, veprimtari shkrimi.<br />

Mjetet:<br />

Teksti i nxënësit, tabakë letre me fjalë të ndara në fund të rreshtit, zanore, bashkëtingëllore.<br />

Aftësitë:<br />

Të drejtshkruarit, të menduarit, të vepruarit, të shkruarit.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Stuhi mendimesh, praktikë e drejtuar.<br />

- Mendoni secili nga një fjalë.<br />

- Sa rrokje ka fjala që menduat?<br />

Vendosen fjalët e menduara nga nxënësit sipas rrokjeve në tabelë.<br />

njërrokëshe dyrrokëshe trerrokëshe katërrokëshe<br />

- Si mund të ndahet secila fjalë kur rreshti përfundon? (Nxënësit japin variante të ndryshme)<br />

2. Realizimi i kuptimit: Praktikë e drejtuar.<br />

Hapen librat e Gjuhës amtare 4 në f. 51.<br />

Lexohen me kujdes rregullat e ndarjes së fjalëve në fund të rreshtit.<br />

- Fjalët në fund të rreshtit ndahen sipas rrokjeve, kur dy bashkëtingëllore kanë në mes një zanore:<br />

pula = pu - la; makina = ma - ki - na<br />

Kur ndërmjet dy zanoreve ndodhen dy ose më shumë bashkëtingëllore, ndarja është e lirë.<br />

53

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!