22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

mjedisi jetësor<br />

banor i qytetit të përbashkëtat banor i malësisë<br />

apartamenti ambulancë kulla<br />

teatri, kinema shkollë mali, toka<br />

markat të afërmit bagëtia<br />

stadiumi dyqanet pylli<br />

Reflektimi:<br />

Nxënësit punojnë në çift për të treguar mjediset jetësore të gjallesave. Do të përdoren fotot<br />

që kanë sjellë. Në qendër do të vendoset një gjallesë, ndërsa rreth saj fotot që tregojnë mjedisin<br />

jetësor. Nëse nuk kanë fotot e duhura, mund t’i vizatojnë ato. Këshillohet që të përcaktohen<br />

mjedise jetësore të gjallesave të ndryshme nga ato të librit.<br />

Pasi mbarojnë nxënësit, punët e tyre vendosen në mur ose në tabelë.<br />

Vlerësohen nxënësit për përcaktimin e mjediseve jetësore dhe për kolazhet me foto.<br />

Detyrë shtëpie: Ushtrimi 3 dhe 4 në libër.<br />

Mësimi 1.5<br />

Tema: Jeta në qytet<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të emërtojë pjesët përbërëse të qytetit.<br />

2. Të përshkruajë disa elemente artifi ciale që përbëjnë pjesët e qytetit.<br />

3. Të tregojë emrat e pesë qyteteve të Shqipërisë.<br />

4. Të përcaktojë tri anë pozitive e tri anë negative të qytetit.<br />

Fjalë kyç: qytet, mjedis artifi cial, qendër, periferi, institucion.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fl etore e diturisë, foto nga qytete të ndryshme, fakte për qytetin e<br />

tyre ose për qytetin më të afërt.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

Di, Dua të di, Mësova<br />

Di, Dua të di, Mësova; lexim individual<br />

organizues grafi kë<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

diskutimi i ideve<br />

ndërtimi i njohurive studimore<br />

paraqitje grafi ke e informacionit<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Shkruhet në tabelë titulli i mësimit:<br />

JETA NË QYTET<br />

Nxënësit lihen të lirë të mendojnë rreth qytetit dhe jetës në të. Shkruajnë ato çfarë dinë te<br />

kolona e parë e tabelës: Di, Dua të di, Mësova .<br />

Lexohen dhe diskutohen njohuritë që kanë shkruar nxënësit.<br />

Njihen nxënësit me problemin. Qyteti i ofron njeriut kushte të mira jetësore. Si janë krijuar<br />

këto kushte? Çfarë i mungon njeriut në qytet?<br />

Nxiten nxënësit të mendojnë se çfarë pyetje kanë, duke u nisur nga ky problem dhe nga titulli<br />

i mësimit. Pyetjet e nxënësve mund të jenë të shumëllojshme. Mësuesi duhet të përzgjedhë<br />

(ose të shtojë pyetje të tjera) dhe të shkruajë në kolonën e dytë të tabelës, ato që kanë lidhje<br />

me objektivat e orës së mësimit. Edhe nxënësit plotësojnë kolonën e dytë të tabelës me pyetje.<br />

334

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!