22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Ndalesa e dytë. Mirëdita… deri te... borë të bardhë.<br />

- A ishte i saktë parashikimi juaj për zonjën me thinja?<br />

- Si fi lloi të shpjegonte mësuese Lorencina?<br />

- Cilat kategori gramatikore shpjegonte ajo?<br />

- Të pëlqen kjo mënyrë shpjegimi?<br />

- Si mendoni ju, inspektores i pëlqeu kjo mënyrë shpjegimi?<br />

Ndalesa e tretë. Inspektorja... deri te... mësueses.<br />

- A ishte i saktë parashikimi juaj mbi inspektoren?<br />

- Me çfarë mund ta krahasosh shpjegimin e mësuese Lorencinës?<br />

- Si mendoni ju, cila mënyrë e të shpjeguarit i pëlqente inspektores?<br />

- Po mësuese Lorencina, si mendoni se do të vazhdojë të zhvillojë mësimin pas fjalëve të inspektores?<br />

Ndalesa e katërt. Ua e shkreta mësuese … deri në fund.<br />

- A ishte i saktë parashikimi juaj?<br />

- Si ju duket përgjigja e mësuese Lorencinës?<br />

- Po nxënësit e saj janë dakord me të?<br />

- Si mendoni, kush kishte të drejtë, mësuesja apo inspektorja? Pse?<br />

Hapi III. Punohet fjalori me fjalë dhe shprehje.<br />

Reflektimi: Hapi I. Nxënësit plotësojnë rubrikën Plotëso. Nxënësit mund të zgjedhin të gjitha alternativat e<br />

dhëna në ushtrim.<br />

Detyrë shtëpie. Të lexojnë saktë, rrjedhshëm e të ritregojnë brendinë e tregimit.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Të lexojmë<br />

Gramatika është një këngë e bukur (ora II)<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë rrjedhshëm, me intonacion tregimin.<br />

• Të tregojë brendinë e tregimit duke përdorur grafi kun e ngjarjes.<br />

• Të luajë në role tregimin.<br />

• Të analizojë tiparet e personazheve duke u bazuar në pjesën e lexuar.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Materiale:<br />

Fjalë kyç:<br />

lexim në role, dramatizim, analizë personazhesh, diskutim.<br />

teksti.<br />

personazh, cilësitë e personazhit.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Lexohet tregimi nga disa nxënës. Ritregohet përmbajtja me grafik organizues ose thjesht me gojë.<br />

Grafi k organizues - harta e ngjarjes (shih te grafi kët - grafi ku i ritregimit).<br />

2. Realizimi i kuptimit: Lexohet tregimi në role. Dramatizohet nga nxënës që i kanë mësuar fjalët e<br />

personazheve. Mund të zhvillohet dhe një veprimtari tjetër.<br />

3. Reflektimi: Analizë e dy personazheve.<br />

Mësuese Lorencina<br />

e aftë, e talentuar<br />

e dashur<br />

e re<br />

Inspektorja<br />

e prapambetur<br />

e rreptë<br />

e vjetër<br />

30

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!