22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë mbiemrat e nyjshëm dhe të panyjshëm.<br />

• Të formojë fjali me mbiemra të nyjshëm e të panyjshëm.<br />

• Të krijojnë një tekst të shkurtër, në të cilin të përdorë mbiemra të nyjshëm e të panyjshëm.<br />

• Të lidhë mbiemrin me emrin në një grup emrash dhe mbiemrash.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Materiale:<br />

Fjalë kyç:<br />

Njohuri gjuhësore<br />

Mbiemri i nyjshëm dhe i panyjshëm<br />

Bisedë e kombinuar me shpjegim, punë vetjake, punë në çift.<br />

Fisha të përgatitura nga mësuesi/ja me fjali, ku të ketë mbiemra të nyjshëm<br />

e të panyjshëm.<br />

Emër, mbiemër, mbiemër i nyjshëm, mbiemër i panyjshëm.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi:<br />

Hapi I. Stuhi mendimesh për ngjyrën, llojet dhe formën e fl okëve.<br />

të rënë të kuq<br />

të paqethur<br />

të qethur<br />

të drejtë<br />

fl okë<br />

të verdha<br />

të zinj<br />

gështenjë<br />

të bardhë<br />

të dredhur<br />

të butë<br />

të shkurtër<br />

të gjatë<br />

të ashpër<br />

Hapi II. Nxënësve u shpërndahen fi sha për të dalluar mbiemrat.<br />

2. Realizimi i kuptimit:<br />

Hapi I. Hapen librat. Lihen nxënësit 2-3 minuta të shikojnë fi gurat e tekstit. U kërkohet që të flasin për ngjyrat<br />

e fl okëve të fëmijëve. Aktivizohen më shumë nxënësit e nivelit bazë për të siguruar gjithëpërfshirjen në mësim<br />

e për të mënjanuar braktisjen e fshehtë.<br />

Hapi II. Lexohet pjesa në fi llim të faqes 50 dhe kërkohet nga nxënësit të thonë se çfarë janë fjalët e ngjyrosura<br />

me të kuqe dhe blu.<br />

- Me cilën fjalë lidhen mbiemrat? (Me emrin)<br />

- Ku qëndrojnë mbiemrat, para apo pas emrave?<br />

Mësuesi/ja shkruan në tabelë:<br />

Mbiemri qëndron zakonisht pas emrit dhe tregon cilësinë e tij.<br />

Mbiemri e bën më të qartë kuptimin e emrit.<br />

Hapi III. Plotësohen rreshtat me mbiemra të nyjshëm e të panyjshëm.<br />

52

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!