22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

- Pse quhej Bregu i Pulëbardhave?<br />

- Ç’peshkuan në Bregun e Pulëbardhave?<br />

Grupi II. Ritregoni bisedën e fëmijëve në Gjirin e Qetësisë.<br />

Grupi III. Dalloni në tekst hyrjen, zhvillimin dhe mbylljen e tregimit. Plotësoni organizuesin grafik të strukturës<br />

së tregimit.<br />

Grupi IV. Ç’lloj tregimi është ky: realist apo fantastik? Analizoni elementet e tregimit.<br />

Grupi V. Në këtë tregim mbizotëron dialogu apo përshkrimi? Pse?<br />

Prezantohet puna nga përfaqësuesit e grupeve.<br />

3. Reflektimi: Ditari dypjesësh ose rrjeti i diskutimit.<br />

- Cila pjesë të pëlqen më shumë?<br />

Pjesa<br />

Pse më pëlqen?<br />

Mund të përdoret edhe rrjeti i diskutimit.<br />

Po<br />

Kemi lumin, liqenin<br />

dhe detin afër.<br />

Dimë të notojmë.<br />

Na pëlqen peshkimi.<br />

A mendon se dhe ti mund të<br />

kryesh një veprimtari të tillë?<br />

Jo<br />

Nuk di not.<br />

Nuk kam pajimet e duhura.<br />

Më duket një punë për më të rritur.<br />

Nxënësit renditin disa arsye pro dhe kundër, pra mund të ndahen në dy grupe në bazë të argumentit që<br />

mbrojnë.<br />

Përfundimi: ______________________________________________________________________<br />

Detyrë shtëpie. Shkruaj disa emra kafshësh, që jetojnë në det:<br />

Përshkruaj një prej tyre (pesha, madhësia, ngjyra, mënyra e lëvizjes e ndonjë karakteristikë tjetër të<br />

veçantë).<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Shkruajmë<br />

Plani i veprimtarisë<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të ritregojë përmbajtjen sipas pikave të planit të dhëna.<br />

• Të hartojë në grup një plan veprimtarie sipas modelit të dhënë.<br />

Mjetet:<br />

Fjalë kyç:<br />

Metodologjia:<br />

Teksti i nxënësit, Fletore pune.<br />

Ritregim, pika plani, plan veprimtarie, udhëheqës, pajime, qëllim, mënyrë, realizim.<br />

Mësimdhënie e drejtpërdrejtë.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Mësimdhënie e drejtpërdrejtë<br />

Hapi I. Lexim i tregimit nga nxënësit në role.<br />

Hapi II. Leximi i pikave të planit.<br />

Hapi III. Ritregimi i përmbajtjes sipas pikave të planit. Një pikë plani, një nxënës, dhe kështu me radhë.<br />

Hapi IV. Punë në grupe.<br />

88

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!