22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Mësimi 3.9<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Tema: Elektriciteti dhe magnetizmi<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të emërtojë dy llojet e elektricitetit.<br />

2. Të provojë me anë të fërkimit dukurinë e elektricitetit statik.<br />

3. Të demonstrojë shtytjen dhe tërheqjen e ngarkesave elektrike me shenja të njëjta dhe<br />

të kundërta.<br />

Fjalë kyç: elektricitet statik, rrymë elektrike, ngarkesa pozitive dhe negative, shtytje-tërheqje.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, krehër, tullumbace, shufër qelqi, shufër plastike, copë e leshtë, fi ll<br />

pambuku, copëza letre.<br />

Metodat mësimore<br />

parashikim me terma paraprakë<br />

eksperimento-vëzhgo-nxirr përfundimin<br />

plotësim teksti<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

nxitje e diskutimit<br />

të nxënit bashkëpunues<br />

nxitja për të shkruar<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Shkruhet titulli i mësimit në tabelë. Mësuesi u jep nxënësve disa fjalë. Me fjalët kyç do të<br />

shkruhet një tekst i shkurtër në formën e një eksperimenti, për rreth 4-5 minuta.<br />

krehër copë leshi fërkim grimca letre<br />

Lexohet disa nga shkrimet e nxënësit.<br />

396<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Për të parë nëse parashikimi i nxënësit është i vërtetë, do të kryejmë eksperimente në<br />

çift.<br />

Merret një krehër dhe fërkohet me një copë leshi. Më pas, afrohet pranë disa grimcave letre.<br />

Ai do t’i tërheqë ato. Krehri ka fi tuar ngarkesë elektrike, dukuria quhet elektricitet statik.<br />

Lexohet pjesa e parë e mësimit, që fl et për llojet e elektricitetit.<br />

i palëvizshëm<br />

elektricitet statik.<br />

elektriciteti<br />

që rrjedh në përcjellës rrymë elektrike<br />

Jepen shembuj të përftimit dhe përdorimit të rrymës elektrike.<br />

Për nxënësit është abstrakte dukuria e elektricitetit, prandaj mësuesi mund t’ua shpjegojë<br />

me lëvizjen e grimcave shumë të vogla të lëndës.<br />

Kryhen eksperimente për të provuar praninë e dy llojeve të ngarkesave elektrike dhe<br />

bashkëveprimin e tyre. Nxënësit mbajnë shënime në ditarin trepjesësh. Shpjegimin e kolonës<br />

së tretë e bën mësuesi.<br />

Eksperimenti<br />

1.a Krehim fl okët me krehër. E<br />

përsëritim disa herë këtë veprim.<br />

1.b Largojmë krehrin nga fl okët.<br />

2. Fërkojmë dy shufra qelqi me<br />

një copë leshi, dhe i varim në një<br />

fi ll pambuku.<br />

3. Fërkojmë një shufër qelqi dhe<br />

një plastike me një copë leshi,<br />

dhe i varim në një fi ll.<br />

Vëzhgimi<br />

1.a. Fijet e fl okut ngjiten te krehri.<br />

b. Fijet e fl okut largohen nga<br />

njëra-tjetra.<br />

2. Shufrat e qelqit do të shtyhen.<br />

3. Dy shufrat do të tërhiqen<br />

ndërmjet tyre.<br />

Përfundimi<br />

1.a. Fijet e flokut dhe krehri kanë<br />

ngarkesa me shenja të kundërta.<br />

1. b. Fijet e fl okut kanë ngarkesa<br />

me shenja të njëjta.<br />

2. Shufrat e qelqit kanë ngarkesa<br />

me shenja të njëjta.<br />

3. Shufra e qelqit dhe e plastikës<br />

kanë ngarkesa me shenja të<br />

kundërta.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!