22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Njohuri gjuhësore<br />

Kundrinori i zhdrejtë me parafjalë<br />

Objektivat: Nxënësi në fund të orës të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë kundrinorin e zhdrejtë me parafjalë në fjali .<br />

• Të përdorë saktë pyetjet për gjetjen e kundrinorit të zhdrejtë me parafjalë (me kë?; me cilin?; me çfarë?; nga kush?).<br />

• Të formojë fjali ku të përdorë lloje kundrinorësh.<br />

Mjetet:<br />

Teksti, tabela, fisha me pyetje, fl etore klase, stilolaps.<br />

Fjalë kyç:<br />

Kundrinor i zhdrejtë me parafjalë; te kush?; nga kush?; me kë?; për çfarë?; parafjalë.<br />

Aftësitë:<br />

Të kuptuarit, të dalluarit, të krijuarit, të shkruarit.<br />

Metoda dhe teknika: Përmbledhje e strukturuar, punë e drejtuar, organizues grafi k, punë e pavarur<br />

- zbatim i njohurive të marra.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Përmbledhje e strukturuar.<br />

- Ç’mbani mend për parafjalën?<br />

qëndron para: Parafjala përdoret në rasa të ndryshme<br />

emrave e përemrave<br />

- rasa emërore (nga, te, tek)<br />

- rasa kallëzore (në, me, mbi, nëpër...)<br />

- rasa rrjedhore (afër, larg, prej ....)<br />

Mësuesi/ja shkruan në tabelë fjalinë:<br />

|Shila | i tregon | Kleos | për pushimet | në Turqi.|<br />

Ndahet fjalia në grupe (5 grupe fjalësh).<br />

Emërtohen grupet plotësuese që u përgjigjen pyetjeve kujt? (Kleos,)<br />

- Ç’pyetje i përgjigjet grupi: për pushimet? (për çfarë?)<br />

- Te kush?<br />

- Nga kush?<br />

pjesë plotësuese e fjalisë Kundrinori i zhdrejtë me parafjalë gjendet me pyetjet: - Me kë?<br />

- Me çfarë?<br />

- Për çfarë?<br />

2. Realizimi i kuptimit: Punë e drejtuar, organizues grafi k.<br />

Lexohen shembujt dhe njohuritë gjuhësore të dhëna në faqen 157 të tekstit.<br />

Punohet rubrika Ushtrohu.<br />

Në ushtrimin 1, nxënësit lidhin sipas kuptimit pjesët e fjalisë (për pushimet verore, me cicërimat e zogjve,<br />

me top, te mësuesi, pa ujë, me autobus).<br />

Në ushtrimin 2, nxënësit u përgjigjen pyetjeve dhe nënvizojnë kundrinorin e zhdrejtë me parafjalë.<br />

Shokët fl isnin për pushimet dimërore.<br />

Në ekskursion shkuam me autobus.<br />

Babai erdhi me shokët e tij.<br />

Letra më erdhi nga shoqja ime e ngushtë.<br />

Në ushtrimin 3, nxënësit gjejnë kundrinorët. Plotësojnë tabelën sipas shembullit të dhënë (mund të punohet<br />

në grupe).<br />

139

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!