22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

1. Bima hahet nga lepuri. Lepuri hahet nga dhelpra.<br />

2. Nektari i lules thithet nga bleta. Bleta hahet nga zogu. Zogu hahet nga shqiponja.<br />

3. Bima hahet nga kërmilli Kërmilli hahet nga iriqi.<br />

Renditja e fjalëve që ju bëtë në fl etore, a përbën një zinxhir ushqimor? Pse?<br />

Çfarë vini re në këta zinxhirë ushqimorë?<br />

Cila është gjallesa e parë në të?<br />

U shpjegohen nxënësve se në bazë të çdo zinxhiri qëndron bima. Ajo e prodhon lëndën<br />

ushqyese, ndërsa kafshët e marrin të gatshme nga bimët ose nëpërmjet kafshëve të tjera.<br />

Plotësohen zinxhirët ushqimorë te fi gurat e librit.<br />

Reflektimi:<br />

Punohen dy rubrikat e tekstit.<br />

Nxënësit paraqesin me vizatim ose me fjalë disa zinxhirë ushqimorë. Kjo mund të bëhet edhe<br />

punë në grup, duke kombinuar me njëri-tjetrin fi gurat e gjallesave që kanë sjellë. Ngjiten në<br />

një format të madh dhe paraqitet në mur ose tabelë puna e secilit grup. Lexohen nga nxënësit<br />

zinxhirët ushqimorë.<br />

Vlerësohen nxënësit me notë për mënyrën e ndërtimit dhe argumentimit të zinxhirëve<br />

ushqimorë.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës.<br />

Mësimi 4.15<br />

Tema: Qarkullimi i lëndëve në natyrë<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

1. Të përcaktojë prodhuesit dhe përbërësit në zinxhirin ushqimor.<br />

2. Të përshkruajë funksionin që kryejnë prodhuesit dhe përbërësit në qarkullimin e lëndëve në natyrë.<br />

3. Të emërtojë konsumatorët në një zinxhir ushqimor.<br />

4. Të argumentojë rëndësinë që kanë prodhuesit, konsumatorët dhe përbërësit në natyrë.<br />

Fjalë kyç: prodhues, shpërbërës, baktere, mikroorganizma, qarkullimi i lëndëve, lëndë<br />

minerale, konsumator.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fletore e diturisë, fl etë A4, kapëse, bojëra uji.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

gushëkuqi rrethor<br />

vëzhgo-komento, rrjeti i diskutimit<br />

lojë<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

zhvillim fjalori<br />

të nxënit bashkëpunues<br />

paraqitje konkrete e informacionit<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Punohet në grup për të përsëritur njohuritë që kanë nxënësit për zinxhirin ushqimor. Secili<br />

prej anëtarëve të grupit duhet të thotë një ide, thënie apo pyetje rreth zinxhirit ushqimor. Pasi<br />

mbarojnë në grup idetë më të rëndësishme thuhen me zë në klasë. Ja disa mendime:<br />

Zinxhiri ushqimor ngjan me zinxhirin e vërtetë, sepse te të dy, elementet përbërëse janë të<br />

lidhura me njëra-tjetrën.<br />

Në fi llim të çdo zinxhiri qëndron një bimë. Një zinxhir ushqimor mund të ketë numër të<br />

ndryshëm gjallesash. Edhe njeriu bën pjesë në zinxhirin ushqimor.<br />

430

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!