22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Lexojmë<br />

Henriketa<br />

MIRËSI DHE PAQE<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë tregimin duke respektuar shenjat e pikësimit.<br />

• Të dallojë personazhet e tregimit.<br />

• T`iu përgjigjet pyetjeve mbi tregimin.<br />

• Të analizojë personazhet e tregimit duke u bazuar në veprimet e tyre.<br />

• Të diskutojë mbi situata të ngjashme me ato të personazheve të tregimit.<br />

Mjetet:<br />

Fjalë kyç:<br />

Aftësitë:<br />

Metodologjia:<br />

teksti i nxënësit, Fletore pune.<br />

vajza, pastiçeri, pasta, vajzë e varfër, blej, dhuroj.<br />

të lexuarit, të shprehurit, të analizuarit.<br />

parashikim me terma paraprakë, lexim i drejtuar, mendo-përmblidh-argumento.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Parashikim me terma paraprakë.<br />

Mësuesi/ja u kërkon nxënësve të formojnë një tregim të shkurtër me fjalët: dy vajza të pasura, pastiçeri,<br />

pastë, vajzë e varfër, dhuroj. Nxënësit punojnë disa minuta. Më pas, lexojnë krijimet e tyre. Leximi bëhet nga<br />

3-4 nxënës. Ata inkurajohen për punimet që kanë bërë.<br />

2. Realizmi i kuptimit: Lexim i drejtuar.<br />

Mësuesi/ja u prezanton nxënësve temën e re. Ai/ajo lexon pjesën sqaruese rreth autores së tregimit.<br />

Ana Franku ishte një vajzë izraelite. Ajo u bë e njohur në të gjithë botën për ditarin e saj, të<br />

cilin e shkroi gjatë viteve të luftës. Ana u vra nga nazistët fashistë, në një kamp përqendrimi gjatë<br />

Luftës së Dytë Botërore. Ajo ka shkruar tregime, të cilat janë përmbledhur në librin “Magjistari i<br />

mençur”. Tregimi “Henriketa” është marrë nga ky libër.<br />

Bazuar në ditarin e Ana Frankut, është realizuar dhe një fi lm, i cili tregon për fatin e saj dhe të shumë<br />

izraelitëve të tjerë, të cilët u vranë gjatë Luftës së Dytë Botërore.<br />

Ndalesa I. Donte dhe një çerek ore ... deri te ... po argëtohesha.<br />

- Ku po shkonte vajza?<br />

- Çfarë po shikonte ajo?<br />

- Si po silleshin dy vajzat?<br />

- Pse po i vështronte vajza?<br />

Ndalesa II. Nga biseda e tyre... deri te ... se ç’shije ka.<br />

- Ku po shkonin dy vajzat?<br />

- Çfarë blenë ato?<br />

- Kë panë vajzat në pastiçerinë tjetër?<br />

- Si veproi njëra prej tyre?<br />

- Po vajza tjetër çfarë do të bëjë?<br />

70<br />

Ndalesa III. Henriketa nuk u përgjigj... deri në fund.<br />

- Çfarë bëri Henriketa?<br />

- A u përputh parashikimi juaj me veprimin e saj?<br />

- Ç’cilësi e karakterit të Henriketës del në pah me veprimin e saj?

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!