22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Matematika 4”<br />

Mësimi 26-27<br />

Tema: Ushtrime dhe problema<br />

Objektivat:<br />

- Të zbatojë vetinë e përdasimit, në lidhje me mbledhjen dhe zbritjen.<br />

- Të kryejë veprimet me shprehjet “dyfi sho”, “më pak”, “më shumë”.<br />

- Të plotësojë shifrat në mungesë të çdo kufi ze në shumë ose diferencë.<br />

- Të shumëzojë numrin 2-shifror me një numër 1-shifror në shtyllë.<br />

- Të zgjidhë problema.<br />

- Të gjejë shumën e mbledhorëve me të gjitha mënyrat e njohura.<br />

Mjetet: libri, fl eta e punës.<br />

Konceptet: “trefi shi”, “dyfishi”, “2 më pak”, shuma, diferenca, rreshtimi, copëtimi në rresht,<br />

copëtimi në shtyllë.<br />

Struktura:<br />

Evokim Realizim Reflektim<br />

Ora I+II:<br />

Stuhi mendimesh<br />

Ora I + II: Puno dyshe -<br />

Diskuto në klasë<br />

Ora I + II: Puno dyshe -<br />

Diskuto në klasë<br />

Zhvillimi i mësimit:<br />

Ora I<br />

Evokim: Stuhi mendimesh<br />

- Cilat janë përmasat e një rreshtimi?<br />

- Ç’do të thotë “2-fisho”? Po “3-fi sho”?<br />

- Ç’do të thotë “2 më pak”?<br />

- Pse themi se “zbritja është veprimi i kundërt me mbledhjen”?<br />

- Si gjendet mbledhori i panjohur në një shumë?<br />

- Si gjendet “zbritësi”, “i zbritshmi”?<br />

Realizim + Reflektim: Puno dyshe – Diskuto në klasë<br />

- Klasës i jepet ushtrimi 1, 2, 3, 4, faqe 58 – 59, në libër, të punojë në dyshe dhe më pas<br />

diskutohen përgjigjet në klasë duke korrigjuar gabimet e nxënësve.<br />

- Te problemi bëhet e qartë mënyra e zgjidhjes.<br />

Vlerësimi: Mësuesi motivon disa nxënës për punën e tyre.<br />

Detyrë shtëpie: Ushtrimi 1, 2, faqe 38, fletë pune.<br />

Ushtrime shtesë.<br />

Plotëso tabelën.<br />

Udhëzimet 2 4 6 8 1 3 5<br />

5-fi sho<br />

3 më shumë<br />

2 më pak<br />

244<br />

Ora II<br />

Evokim: Stuhi mendimesh<br />

- Si gjendet mbledhori i panjohur në një shumë?<br />

- Si gjendet “i zbritshmi”, “zbritësi”?<br />

- Cili veprim fshihet te fjalët “shuma”, “ndryshesa”?<br />

- Ç’do të thotë fjala “u shkulën” në problemat e matematikës (cili veprim fshihet)?

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!