22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

habit, çudit, mahnit lë pa mend, të lë me gojë hapur etj.<br />

ënjtem, gufatem, fryhem etj<br />

bisedë, kuvendim, ligjërim etj.<br />

i paarrirë, i papjekur, i pambaruar etj.<br />

Në ushtrimin 4, nxënësit të zëvendësojnë fjalën që përsëritet me sinonimet e tyre. P.sh.:<br />

Kalamajtë po luanin në oborr. Beni është kalama.(i papjekur)<br />

Fëmijët po luanin në oborr.<br />

Beni është fëmijë, çilimi etj.<br />

Në fjalinë e parë, fjala kalama është në kuptimin e parë. Në fjalinë e dytë, është në kuptimin e fi gurshëm.<br />

Në ushtrimin 4, nxënësit nënvizojnë me të kuqe sinonimet e mësipërme.<br />

3. Reflektimi: Punë në grupe, konkurs.<br />

Mësuesja jep dy-tre fjalë dhe iu kërkon grupeve të nxënësve të gjejnë sa më shumë sinonime. Shpallet<br />

fi tues grupi i nxënësve që ka gjetur më shumë fjalë sinonime.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Detyrë shtëpie. Ushtrimet te Fletorja e punës.<br />

Pyesni prindërit për ngjarjet, që kanë ndodhur gjatë luftës në Kosovë.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Flasim<br />

Gëzimi i lirisë<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë pjesën me një qëllim të caktuar.<br />

• Të nxjerrë mesazhin e dëshirës për të qenë i lirë, duke u bazuar në leximin e tregimit.<br />

• Të diskutojë mbi figurat e dhëna.<br />

Mjetet:<br />

Fjalë kyç:<br />

Metodologjia:<br />

Teksti i nxënësit, informacione, ngjarje nga lufta në Kosovë, harta e Kosovës.<br />

Gëzim, liri, fitore, fl amur, dëshmor.<br />

Stuhi mendimesh, shiko-diskuto, punë në grupe, diskutim.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Stuhi mendimesh.<br />

Mësuesi/ja shkruan në tabelë dy fjalë dhe pyet:<br />

- Çfarë iu vjen në mendje kur dëgjoni këto fjalë?<br />

luftë<br />

liri<br />

Nxënësit shprehin mendimet dhe idetë e tyre dhe mësuesja i shkruan në tabelë.<br />

Mësuesja mund të paraqesë dhe dy tablo, ku njëra paraqet pamje lufte dhe tjetra pamjet të një vendi të lirë,<br />

në mënyrë që nxënësit të jenë më të qartë në diskutimin e tyre.<br />

2. Realizimi kuptimit: Shiko-diskuto, punë në grupe.<br />

Hapi I. Mësuesi/ja prezanton temën e rubrikës së re. Ajo i udhëzon nxënësit të lexojnë se si e ka përjetuar<br />

një nxënëse nga Kosova, çastin e mbarimit të luftës dhe fi toren e lirisë.<br />

Nxënësit lexojnë në heshtje. Mësuesi/ja iu kërkon që të shprehin mendimin e tyre nëse iu pëlqen ky krijim?<br />

Pse?<br />

77

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!