22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

2. Realizimi i kuptimit. Punë e drejtuar.<br />

Hapi I. Punohet ushtrimi 1. Nxënësit shkruajnë emra të përveçëm për emrat e përgjithshëm të pjesëtarëve të<br />

familjes. Për mësuesit që kanë mundësi mund të shfrytëzojnë dhe grafikun organizues për pemën e familjes.<br />

Hapi II. Punohet ushtrimi 2. Nxënësit shkruajnë emra të përveçëm për emrat e përgjithshëm.<br />

Hapi III. Punohet ushtrimi 3, ku nxënësit shkruajnë emrat dhe mbiemrat e gjashtë shokëve dhe shoqeve të klasës.<br />

Hapi IV. Punohet ushtrimi 4. Nxënësit shkruajnë emra vendesh.<br />

Reflektimi: Punë e pavarur.<br />

Punohet ushtrimi 5, i cili është në formën e një vetëdiktimi.<br />

Vlerësohen nxënësit për punën e tyre.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Detyrë shtëpie. Ushtrimi 5 i librit dhe ushtrimet e Fletores së punës, f. 12.<br />

Rubrika:<br />

Tema :<br />

Njohuri gjuhësore<br />

Emrat konkretë dhe abstraktë<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë emrat në fjalitë e dhëna.<br />

• Të dallojë emrat abstraktë dhe konkretë.<br />

• Të krijojë çifte antonimike.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Materiale:<br />

Fjalë kyç:<br />

Veprimtari e drejtuar, punë e pavarur.<br />

Teksti, fl etore, Fletore pune.<br />

Emër konkret, emër abstrakt, antonimi.<br />

Zhvillimi mësimit<br />

1. Evokimi: Hapi I. Veprimtari e drejtuar.<br />

Mësimi fi llon me rubrikën e parë. Nxënësit orientohen të lexojnë kërkesën dhe ta plotësojnë atë. Lexohen dy<br />

rregullat mbi emrat konkretë dhe abstraktë.<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Hapi I. Punohet ushtrimi 1. Nxënësit vendosin tek emri konkret shkronjën e shqisës përkatëse. Nxënësit<br />

lexojnë punën e tyre.<br />

Hapi II. Nxënësit punojnë ushtrimin 2. Vendosin K për emrat konkretë dhe A për emrat abstraktë.<br />

Emra abstraktë janë: lodhja, ndershmëria, mësimi, drejtësia, vështirësia, liria, suksesi,<br />

Hapi III. Punohet ushtrimi 3. Nxënësit formojnë emra abstraktë nga mbiemrat e nyjshëm dhe nga emrat<br />

konkretë.<br />

mik<br />

fëmijë<br />

plak<br />

i varfër<br />

miqësi<br />

fëmijëri<br />

pleqëri<br />

varfëri<br />

i gëzuar<br />

i pasur<br />

i dëshpëruar<br />

gëzim<br />

pasuri<br />

dëshpërim<br />

Hapi IV. Punohet ushtrimi 4.<br />

33

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!