22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Objektivat: Në fund të orës nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë rrjedhshëm, me intonacion dhe të respektojë në mënyrë të vetëdijshme shenjat e pikësimit.<br />

• Të japë detaje shtesë rreth pjesës, duke e pasuruar më tej atë.<br />

• Të bëjë pyetje rreth tekstit që lexon.<br />

•Të tregojë brendinë e pjesës që lexon.<br />

• Të gjejë temën dhe idenë e pjesës.<br />

• Të analizojë mesazhin e pjesës dhe personazhin kryesor.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Mjetet:<br />

Fjalë kyç:<br />

Aftësitë:<br />

Lexojmë<br />

Andi Gjellëbërës<br />

Stuhi mendimesh, leximi me ndalesa, lexim zinxhir, rrethi i koncepteve.<br />

Pamje nga mjedise të ndryshme, restorante, familja gjatë drekës,<br />

foto të kuzhinierëve.<br />

Gjellë, gatuan, gjellëbërës, kuzhinë.<br />

Të lexuarit, të menduarit, të ritreguarit, të analizuarit.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Stuhi mendimi (brainstormimg).<br />

veshje e posaçme<br />

gjellë<br />

gjellëbërësi<br />

gatuan<br />

enë<br />

kuzhinë<br />

Mësuesi u kërkon nxënësve të thonë shpejt e shpejt çdo gjë që u vjen në mendje për gjellëbërësin.<br />

Mësuesi/ja shkruan në tabelë titullin e tregimit “Andi gjellëbërës” dhe pyet nxënësit:<br />

- A keni gatuar vetë ndonjëherë?<br />

- Ç’lloj gjelle keni gatuar?<br />

- Trego para shokëve si ke vepruar?<br />

- Cila është gjella që të pëlqen më shumë?<br />

1. Realizimi i kuptimit: Leximi me ndalesa.<br />

Lexohet tregimi me ndalesa.<br />

Ndalesa e parë: Makina qepëse ... deri te ...ju duhet të hani diçka.<br />

- Pse u shqetësua Andi?<br />

- Ç’po bënte zonja Fink?<br />

- A ju ka rastisur të shqetësoheni ndonjëherë si Andi?<br />

Ndalesa e dytë: Andi shkoi ... deri te ... duket vetja sikur ç’po bën.<br />

- Ç’fi lloi të bënte Andi?<br />

- Pse mendoi të gatuante vetë?<br />

- Ç’mjete dhe perime përdori ai?<br />

- Si i dukej puna e gatimit?<br />

Ndalesa e tretë: Ngriti kapakun ... deri te ...kaq të shijshme.<br />

- Si u bë gjella e Andit?<br />

- Pse i pëlqeu zonjës Fink?<br />

- A ju pëlqen mbyllja e tregimit? Pse?<br />

- Ç’do të bëje ti, po të ishe në vend të Andit?<br />

Lexohet pjesa zinxhir nga nxënësi, sqarohen fjalët apo shprehjet e pjesës.<br />

47

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!