22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

lodra = lo - dra ose lod - ra<br />

ekskavator = ek - skavator ose eks - kavator<br />

Fjalët: korrje, marrje, ndahen:<br />

korr – je, dhe jo ko – rrje; marr- je dhe jo ma – rrje.<br />

Punohen ushtrimet e f. 51 dhe diskutohen me njëri – tjetrin.<br />

3. Reflektimi: Praktikë e pavarur.<br />

Ndani në fund të rreshtit fjalët e dhëna në fl ipçart: dhëmb, ndjell, kalendari, sjellje, përkthyes, i padobishëm,<br />

torta, stilolapsi.<br />

Vlerësohen detyrat e nxënësve.<br />

Dallohen punët më të mira para klase.<br />

Detyrë shtëpie. Ndani në fund të rreshtit fjalët e dhëna (jepen nga mësuesja)<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Të lexojmë<br />

Ana Flokëkuqja (ora e parë)<br />

Objektivat: Në fund të orës nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë me interes, emocion dhe dëshirë tregimin.<br />

• Të pasurojë fjalorin me fjalë e shprehje, duke i përdorur ato në lidhje me fushën e leximit.<br />

• Të krijojë lidhje ndërmjet pjesës së lexuar dhe fi lmit “Ana Flokëkuqja”.<br />

• Të përshkruajë personazhin kryesor të tregimit.<br />

• Të lexojë në mënyrë të dramatizuar pjesën.<br />

• Të përshkruaj si kujdeset Ana për fl okët.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Mjetet:<br />

Fjalë kyç:<br />

Aftësitë:<br />

Mendo – shkëmbe mendime, lexim i drejtuar, lojë me role, lexim zinxhir,<br />

punë e pavarur.<br />

Teksti, libri “Ana Flokëkuqja” pamje nga koleksione “Në fl oktore”.<br />

Flokë, mbeti me gojë hapur, kujdes, ngjyra e fl okut.<br />

Të lexuarit, të diskutuarit, të menduarit, të përshkruarit.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Mendo – shkëmbe mendime.<br />

Pyeten nxënësit ç’dinë rreth fjalës fl oktore.<br />

Nxënësit japin mendime të ndryshme rreth ngjyrës, gjatësisë dhe llojit të fl okëve që ju pëlqen.<br />

- Pse duhet të kujdesemi për fl okët?<br />

- Ku i pritni apo i rregulloni fl okët tuaj zakonisht dhe në raste festash?<br />

(Paraqiten para klase nxënësit me lloje të ndryshme fl okësh.)<br />

2. Realizimi i kuptimit: Lexim i drejtuar, lojë me role.<br />

Nxënësit njihen me përmbajtjen e pjesës duke e lidhur dhe me fi lmin për fëmijë me të njëjtin titull.<br />

Lexohet pjesa nga mësuesja.<br />

Shpjegohen fjalët e vështira apo shprehjet që nxënësit nuk i kuptojnë.<br />

U drejtohen nxënësve pyetjet:<br />

- Cilat janë personazhet e tregimit?<br />

- Pse ishte e mërzitur Ana?<br />

- Si e imagjinoni Marilën kur e pa Anën?<br />

54

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!