22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë bukur dhe me intonacionin e duhur pjesën.<br />

• Të veçojë humorin e pjesës dhe shprehjet që i bëjnë për të qeshur.<br />

• Të tregojë histori të ngjashme me ndodhinë e pjesës.<br />

• Të shkruajë pyetje për të nxjerrë kuptimin e pjesës.<br />

• Të nxjerrë temën dhe mesazhin e pjesës.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Mjetet:<br />

Fjalë kyç:<br />

Aftësitë:<br />

Të lexojmë (Thumbojmë dhe qeshim)<br />

Kloteri ka vënë syze<br />

Përvijim i të menduarit, leximi me ndalesa, shkrimi i lirë.<br />

Teksti, pjesë të shkurtra me humor, pamje të fëmijëve në klasë apo te mjeku.<br />

Topa pingpongu, hopla, thumbojmë dhe qeshim, personazh, mesazh, interpretim.<br />

Të lexuarit, të diskutuarit, të kuptuarit, të interpretuarit.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Përvijim i të menduarit.<br />

Nxënësve u drejtohen pyetje rreth pjesës:<br />

- Si mendoni ju, ç’kushte duhet të plotësosh për t’u bërë i pari i klasës?<br />

- A ka në klasën tonë nxënës shumë të mirë? Si janë ata?<br />

- Si bëhesh nxënës shumë i mirë:<br />

a) duke punuar shumë,<br />

b) duke imituar më të mirin në lëvizje, paraqitje?<br />

2. Realizimi i kuptimit: Leximi me ndalesa.<br />

Lexohet pjesa me ndalesa dhe pyeten nxënësit:<br />

Ndalesa I: Kur Kloteri ... , deri te... i fundit i klasës.<br />

- Pse u çuditën shokët e Kloterit?<br />

- Cila shprehje të bëri për të qeshur?<br />

- Çfarë u kishte thënë doktori prindërve të tij?<br />

- Ç’ndien Kloteri pas fjalëve të doktorit?<br />

- Si vazhdon ngjarja?<br />

Ndalesa II: Mua me çuditi ... , deri te... shok bote!<br />

- A ju çudit pak historia e syzeve të Kloterit? Pse?<br />

- Kush ishte Anjani?<br />

- Pse u gëzuan shokët e Kloterit?<br />

- A mendojnë mirë shokët për Kloterin?<br />

Ndalesa III: I pe syzet ... , deri te... Po ju si mendoni?<br />

- A ka të drejtë Kloteri? Pse?<br />

- Po Anjani?<br />

- Ku gabojnë ata?<br />

- Juve ju pëlqen thumbimi i autorit?<br />

- Si mendoni ju për Kloterin, shokët dhe Anjanin?<br />

Lexohet tregimi nga nxënësit, shpjegohen fjalët e vështira.<br />

Nxënësit tregojnë histori të ngjashme me pjesën.<br />

Tregojnë pjesë të ndryshme humoristike.<br />

Plotësohet rubrika Kuptojmë tekstin.<br />

2. Reflektimi: Shkrim i lirë.<br />

Nxënësit shkruajnë mendimet e tyre rreth shprehjes: “Përpiqu e mëso, kurrë mos imito”.<br />

Lexohen shkrimet para klase duke përzgjedhur më të mirin.<br />

66

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!