22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Mësimi 4.1<br />

Kapitulli<br />

Tema: Përshtatja për të jetuar<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të shpjegojë me dy shembuj fjalët përshtatje dhe mbijetesë.<br />

2. Të përshkruajë mënyrën e përshtatjes së kafshëve në shkretëtirë.<br />

3. Të përcaktojë tri ndryshime fi zike te disa gjitarë dhe shpendë gjatë stinës së dimrit.<br />

Fjalë kyç: përshtatje, mbijetesë, ndryshim, kafshë me gjak të nxehtë.<br />

IV<br />

GJALLESAT DHE PROCESET E JETËS<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, foto të kafshëve të shkretëtirës, të vendeve të ftohta, të dhëna për<br />

përshtatjen e kafshëve në shkretëtirë dhe të kafshëve në dimër.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

parashikim nga termat<br />

përmbledhja pohim-mbështetje<br />

pyetje-përgjigje, pesëvargësh<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

nxitja e diskutimit<br />

ndërtimi i njohurive studimore<br />

nxitja për të shkruar<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Çfarë bëjnë njerëzit në dimër për t’u mbrojtur nga të ftohtët?<br />

Po kafshët, çfarë bëjnë në dimër?<br />

Ju duhet të shkruani një tekst ku të parashikoni se si përshtaten disa kafshë në dimër duke<br />

u ndihmuar edhe nga fjalët:<br />

gjitarë shpendë gëzof shtresa dhjami pupla<br />

Gjatë shkrimit të tekstit nuk ka rëndësi renditja dhe shkrimi bukur i fjalive, por dhënia e<br />

ideve të qarta.<br />

Lexohen disa nga punët e nxënësve. Në fund të orës përcaktohen idetë e sakta.<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Hapet libri. Lexohet problemi dhe bëhet një rikujtim i njohurive nga klasa e tretë për grupet<br />

e kafshëve.<br />

U shpjegohet fjala përshtatje duke sjellë shembuj nga jeta.<br />

Nxënësit punojnë me teknikën “Përmbledhja pohim- mbështetje”. Mësuesi shkruan dy<br />

pohime në tabelë, nxënësit do t’i mbështetin duke sjellë shembuj, argumentime etj. Për këtë<br />

do të përdorin materialin e tekstit, si dhe enciklopeditë, libra të tjerë, televizionin.<br />

Pohimi<br />

Disa kafshë mbijetojnë në shkretëtirë, edhe pse mungon uji dhe temperaturat janë të larta.<br />

Mbështetja<br />

Deveja ha dhe pi shumë, dhe i ruan ato në gungën që ka në kurriz.<br />

Vetullat e devesë janë të trasha për të mbrojtur sytë nga rëra e shkretëtirës.<br />

Kafshët e tjera e marrin ujin nga bimët që hanë.<br />

Disa kafshë, për t’u mbrojtur nga temperatura rrinë në nëntokë etj.<br />

Pohimi<br />

Disa kafshë dhe shpendë jetojnë në vendin e tyre edhe në dimrin e vështirë.<br />

Mbështetja<br />

Në dimër gëzofi i gjitarëve bëhet më i dendur, ndërsa shpendëve u shtohen puplat.<br />

Poshtë lëkurës ata kanë shtresa dhjami, që i mbrojnë nga të ftohtët.<br />

Shpendët i shpupurisin puplat që të mbajnë sa më shumë ajër brenda tyre për t’i mbajtur ngrohtë etj.<br />

413

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!