22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Mësuesi paraqet shkurt njohuritë që do të marrin nxënësit në këtë orë mësimi. Ato krahasohen<br />

me parashikimet që bënë nxënësit.<br />

U drejtohen nxënësve dy pyetje:<br />

1. Ç’do të thotë përcjellës dhe izolues?<br />

2. Ku gjejnë përdorim ato?<br />

Për t’i dhënë përgjigje këtyre pyetjeve, nxënësit duhet të hulumtojnë në tekst, dhe më pas,<br />

t’i diskutojnë mendimet në grup. Në fund, shkruhen në tabelë idetë kryesore. Mësuesi shton<br />

ose saktëson njohuritë e nxënësve. Paraqitet dhe skema.<br />

të fortë (metalet, trupi i njeriut etj)<br />

përcjellëse (përcjellin rrymën elektrike)<br />

lëndët<br />

të dobët (lëngjet, gazet etj)<br />

izoluese (qelqi, plastika, goma etj.)<br />

Eksperimente: Ndërtohet një qark i thjeshtë elektrik, si në figurë. Nxënësit vendosin me radhë,<br />

në dy skajet e përcjellësit, sendet e treguara te rubrika “Aktivizohu dhe përgjigju”. Ato sende, që<br />

bëjnë llambën të ndriçojë, janë përcjellëse, të tjerat janë veçuese. Pasi kryejnë eksperimentet<br />

në çift, nxënësit i grupojnë sendet në përcjellës dhe veçues.<br />

përcjellës<br />

shkop i lagur, tel bakri, alumini dhe hekuri<br />

veçues<br />

lapsi, fi je letre, gomë, shkop druri,<br />

copë qelqi, copë porcelani, karton,<br />

vizore plastike, fi je kashte<br />

Reflektimi:<br />

Nxënësit punojnë në grupe. Një prej tyre, zgjedh nga teksti një pjesë, që i ka bërë përshtypje,<br />

dhe kërkon nga anëtarët e grupit të japin mendime rreth saj. Këto mendime shkruhen në skeda<br />

letre. Nxënësi që e zgjodhi pjesën shkruan komentin e tij në skedë, por, ai e lexon i fundit atë.<br />

Në fund, përzgjidhen një ose dy grupe, që ta lexojnë materialin me të gjithë klasën.<br />

Nxënësit vlerësohen me notë.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës.<br />

Mësimi 3.13<br />

Tema: Përdorimi dhe rreziku<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të identifi kojë pesë mënyra të përdorimit të elektricitetit.<br />

2. Të përshkruajë rrezikun nga përdorimi i pakujdesshëm i energjisë elektrike.<br />

3. Të përcaktojë katër rregulla për mbrojtjen nga energjia elektrike.<br />

4. Të tregojë katër këshilla për kursimin e energjisë.<br />

5. Të argumentojë rëndësinë e kursimit të energjisë elektrike.<br />

Fjalë kyç: energji elektrike, rrezik, mbrojtje, pakujdesi, kursim, konsum energjie.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fl etë formati, kuriozitet për pajisjet elektro-shtëpiake (nga interneti<br />

ose enciklopedia).<br />

400<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

imagjinatë e drejtuar<br />

vëzhgo-diskuto, tabelë<br />

turi i galerisë<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

nxitje diskutimi<br />

të nxënit bashkëpunues<br />

paraqitje grafi ke

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!