22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Reflektimi:<br />

Krahasohen mënyrat e të ushqyerit të njerëzve me ato të kafshëve nëpërmjet tabelës së<br />

analogjisë. Më poshtë po jepen disa shembuj.<br />

njerëzit<br />

kafshët<br />

Ngjashmëritë<br />

1. Disa kafshë janë gjithçkangrënëse dhe njerëzit<br />

janë të tillë.<br />

2. Disa kafshë janë barngrënëse. Ka njerëz<br />

vegjetarianë, që ushqehen vetëm me prodhime<br />

bimore.<br />

3. Të dyja palët e sigurojnë vetë ushqimin.<br />

4. Hanë disa herë në ditë.<br />

Dallimet<br />

1. Njerëzit i gatuajnë një pjesë të ushqimeve, kafshët i<br />

hanë të gjalla.<br />

2. Disa kafshë migrojnë për të gjetur ushqim, disa të<br />

tjera grumbullojnë për në dimër. Njerëzit gjejnë ushqim<br />

në çdo stinë.<br />

3. Kafshët e kapin me gojë ushqimin, njerëzit me duar.<br />

4. Disa kafshë e gëlltitin pa përtypur, njerëzit e bluajnë<br />

me dhëmballë.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Vlerësohen nxënësit me notë<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës dhe të paraqesin me vizatim një grabitqar.<br />

Mësimi 4.14<br />

Tema: Të ushqyerit dhe zinxhirët ushqimorë<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të përshkruajë lidhjen që ekziston midis gjallesave në natyrë.<br />

2. Të shpjegojë kuptimin e fjalës “zinxhir ushqimor”.<br />

3. Të ndërtojë tre zinxhirë ushqimorë me fi gura ose fjalë.<br />

4. Të argumentojë rëndësinë e bimëve në zinxhirin ushqimor.<br />

Fjalë kyç: zinxhir ushqimor, hallka, lidhje, gjallesa, ushqim.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fl etore e diturisë, foto kafshësh dhe bimësh të prera në katrorë të<br />

vegjël, format i madh letre, ngjitës.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

parashikim me terma paraprakë<br />

shpjegim, vëzhgo-komento<br />

punë e pavarur, turi i galerisë<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

nxitja për të shkruar<br />

formimi i njohurive studimore<br />

paraqitje grafi ke<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Mësuesi jep disa fjalë në tabelë dhe kërkon nga nxënësit të shkruajnë një tekst në të cilin<br />

të renditin fjalët e dhëna dhe argumentojnë renditjen e tyre.<br />

bimë, shqiponjë, mi, fara bimësh, gjarpër.<br />

Lexohen shkrimet e disa nxënësve. Shkruhen në tabelë variantet e renditjes së fjalëve.<br />

Mendoni se e keni parashikuar saktë renditjen? Këtë do ta zbulojmë te mësimi i sotëm.<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Hapet libri dhe lexohet problemi.<br />

U shpjegohet nxënësve fjala “zinxhir ushqimor”. Vëzhgohet dhe komentohet figura në tekst.<br />

Nxënësit tregojnë të gjithë zinxhirët ushqimorë që formohen nga fi gurat. Shkruhen në tabelë<br />

disa prej tyre.<br />

429

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!