22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Mësimi 1.27<br />

Tema: Ndotja e ujit<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të identifi kojë disa nga ndotësit kryesorë të ujit të pijshëm.<br />

2. Të përshkruajë disa nga mënyrat e ndotjes së ujit.<br />

3. Të parashikojë dëmet, që vijnë nga përdorimi i ujit të ndotur.<br />

4. Të tregojë disa mënyra të parandalimit të ndotjes.<br />

Fjalë kyç: Ujë i ndotur, ujëra të zeza, kanalizime, mbeturina industriale, pastrues specialë<br />

(fi ltra), epidemi, cisterna naftëmbajtëse, stacione pastrimi, kanalizime.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fl etë formati A4, materiale nga interneti apo burime të tjera për<br />

ndotjen e ujit, fakte nga gazetat, revistat etj.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

imagjinatë e drejtuar<br />

organizues grafi k<br />

përmbledhja pohim-mbështetje<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

nxitje diskutimi<br />

të lexuarit ndërveprues<br />

paraqitje grafi ke e informacionit<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Mësuesi u lexon nxënësve përrallën “Princesha dhe bretkosa” (në versionin modern), marrë<br />

nga botimi “Mjedisi në qytetin tim”.<br />

Na ishte njëherë një princeshë e bukur, e cila jetonte në një pallat të madh. Në oborrin<br />

e pallatit ndodhej një liqen i vogël. Princeshës i pëlqente shumë të shëtiste buzë liqenit. Aty<br />

kishte shumë bretkosa, të cilat luanin pa pasur frikë nga prania e vajzës. Një ditë, ajo vuri re<br />

se diçka kishte ndryshuar. Liqeni ishte mbushur me mbeturina. Disa peshq kishin ngordhur.<br />

Princesha nuk e dinte, por plehrat kimike, që kopshtari i kishte përdorur për lulet e kopshtit,<br />

kishin përfunduar në liqen. Bretkosat kishin ndryshuar ngjyrën e trupit. Princesha u përkul mbi<br />

sipërfaqen e liqenit për të parë pasqyrimin e saj në ujë, kur njëra prej bretkosave rozë i kërceu<br />

mbi prehër. Ajo filloi të këndojë me zërin e saj të çjerrë. Princesha e kënaqur mori bretkosën<br />

në dorë dhe i dha një të puthur.<br />

Por, …nuk ndodhi asnjë çudi si në fabulën e vërtetë….<br />

Pas tri javësh, të gjitha bretkosat e liqenit kishin ngordhur nga një sëmundje e panjohur,<br />

ndërsa princesha ishte shtruar në spital, ku po kurohej për një plasje të keqe të buzëve.<br />

Pas leximit të përrallës, nxiten nxënësit për diskutim.<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Hapet libri. Lihen nxënësit të vëzhgojnë fi gurat për disa minuta dhe të japin mendime rreth<br />

tyre.<br />

Ndotja e ujit të pijshëm është një nga problemet më shqetësuese sot për njerëzit, sepse ai<br />

ndikon drejtpërdrejt në shëndetin tonë. Kjo lidhet dhe me faktin që nga i njëjti ujësjellës, nëse<br />

do të ishte i ndotur, do të pinin ujë mijëra njerëz, gjë e cila mund të sjellë epidemi të mëdha.<br />

Mësuesi udhëzon nxënësit që të lexojnë tekstin me vëmendje dhe të plotësojnë tabelën<br />

në grup. Ai u shpjegon qartë katër kërkesat e tabelës dhe ndihmon grupet, kur e sheh të<br />

nevojshme.<br />

367

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!