22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë paragrafët në një tekst të caktuar.<br />

• Të renditë si duhet paragrafët e një teksti.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Materiale:<br />

Fjalë kyç:<br />

Njohuri gjuhësore<br />

Teksti dhe paragrafi<br />

stuhi mendimesh, punë e drejtuar, diskutim, diagrami i Venit.<br />

grafi k organizues.<br />

paragraf, kryeradhë.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Stuhi mendimesh.<br />

Kujtohen njohuritë e marra në klasën e tretë mbi paragrafi n.<br />

- Ç’është paragrafi ?<br />

Paragrafi është pjesë e tekstit nga një kryeradhë në tjetrën, që shpreh një mendim pak a shumë të plotë.<br />

- Si shkruhet një paragraf?<br />

Paragrafi fillon me kryeradhë, pra, fjalia e parë e paragrafit shkruhet e zhvendosur në të djathtë. Por paragrafët<br />

mund të ndahen nga njëri-tjetri edhe nga një hapësirë ndërmjet tyre.<br />

2. Realizimi i kuptimit: Punë e drejtuar<br />

Hapi I. Kthehu te tregimi "Gentiana" dhe numëro paragrafët.<br />

Hapi II. Lexohet udhëzimi i dhënë në libër.<br />

Hapi III. Punohet ushtrimi 1. Nxënësit plotësojnë numrin e fjalive për secilin paragraf.<br />

Hapi IV. Punohet ushtrimi 2. Nxënësit lexojnë tekstin. Gjejnë numrin e paragrafëve. Fjalitë e nënvizuara i<br />

shkruajnë në fl etore.<br />

3. Reflektimi: Shkrim sipas fi gurave.<br />

Hapi I. Punohet ushtrimi 3. Nxënësit shikojnë fi gurat dhe shkruajnë një tekst me tre paragrafë me titull<br />

“Ditëlindja e mamit”.<br />

Detyrë shtëpie. Nxënësit do të shkruajnë historinë e emrit të tyre (mund të përdorin edhe një grafi k<br />

organizues).<br />

Sqarohet detyra. E rëndësishme në realizimin e kësaj detyre është dallimi i paragrafëve.<br />

Paragrafi I. Hyrja e shkrimit Kush ma ka vënë emrin?<br />

Paragrafët II –III Zhvillimi i ngjarjes Pse kanë zgjedhur këtë emër?<br />

Domethënia e emri tënd.<br />

Paragrafi IV. Mbyllja<br />

Gjithashtu, porositen të sjellin në klasë një fjalor me emra shqip.<br />

26

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!