22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Hapi III. Punohet ushtrimi 2 në fl etore, ku nxënësit i klasifi kojnë në një tabelë emrat në të përgjithshëm dhe<br />

të përveçëm.<br />

3. Reflektimi: Hapi I. Punohet ushtrimi 3 në libër, ku nxënësit duhet të shtojnë nga një emër të përveçëm<br />

përbri emrave të përgjithshëm.<br />

Detyrë shtëpie. Punohen ushtrimet e Fletores së punës, f. 10.<br />

Rubrika: Të lexojmë<br />

Tema: Gramatika është një këngë e bukur (ora I)<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Objektivat : Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë një tregim me nota humori duke ilustruar me leximin e tekstit.<br />

• Të analizojë personazhet e tregimit.<br />

• Të shprehë ndjenjat e tij për mësuesin/en.<br />

• Të dallojë kuptimin e drejtpërdrejtë dhe të fi gurshëm të fjalëve.<br />

• Të pasurojë fjalorin me fjalë me kuptim të fi gurshëm.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Materiale:<br />

Fjalë kyç:<br />

lexim i drejtuar, shkrim i lirë, përmbledhje e strukturuar.<br />

teksti, tabak letre, grafi k (lule margarita).<br />

gramatikë, inspektor, mësuese, me zë të prerë,<br />

e merr me nge.<br />

cilësitë e<br />

mësueses<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Shkrim i lirë.<br />

- Listo në një fletë të bardhë disa nga cilësitë që ti mendon se e bëjnë një mësues/e të përkryer ose më të<br />

mirin/ën. Mund të përdorim grafi kun e lules.<br />

Mësuesi/ja e përkryer ka këto cilësi: e dashur, e qeshur, e aftë, e qetë etj.<br />

Mësuesja është për mua: ndihmësja ime, këshilluesja ime, mikja ime, një prind i dytë etj.<br />

Hapi II. Mësuesja plotëson te petalet e lules, vizatuar në një tabak të madh letre ose në tabelë, disa nga cilësitë<br />

e mësueses që thonë nxënësit.<br />

2. Realizim i kuptimit: Përmbledhje e strukturuar.<br />

Hapi I. Mësuesja bën një parapërgatitje të nxënësve për tekstin që do të marrin.<br />

-Sot ne do të lexojmë një tregim shumë të këndshëm. Me këtë tregim ne tashmë hyjmë në një rubrikë<br />

Thumbojmë dhe qeshim. Në këto pjesë goditen të metat e njerëzve, po jo në mënyrë të drejtpërdrejtë,<br />

por nëpërmjet humorit, të qeshurës. Ne qeshim, por qëllimi nuk është vetëm ky. Qëllimi i vërtetë është<br />

të vihen në dukje të metat dhe të përmirësohen njerëzit që i kanë ato. Ky është edhe mesazhi i pjesës<br />

me titull “Gramatika është një këngë e bukur”.<br />

Hapi II. Punohet me metodën e veprimtarisë së leximit të drejtuar.<br />

Mësuesja udhëzon nxënësit të jenë të vëmendshëm ndaj fjalëve të nënvizuara në tekst.<br />

Ndalesa e parë. Çdo të martë dhe të enjte..., deri te ... pak thinja.<br />

- Ku zhvillohet ngjarja?<br />

- Cila është mësuesja?<br />

- Si përshkruhet ajo?<br />

- Si mendoni, kush mund të jetë gruaja me thinja?<br />

- Përse mund të ketë ardhur ajo?<br />

29

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!