22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Mund të lexohen materiale shtesë për disa lloj erërash ose kuriozitete.<br />

Eksperimenti me qiri të ndezur kryhet me grupe. Çdo nxënës duhet ta vëzhgojë me kujdes<br />

dhe të nxjerrë përfundimin vet, ndërsa shpjegimi kryhet me ndihmën e mësuesit.<br />

Eksperimenti<br />

Vendosim qiririn e ndezur në<br />

pjesën e poshtme të derës dhe<br />

e hapim atë.<br />

Vendosim qiririn e ndezur në<br />

pjesën e sipërme të derës dhe<br />

e hapim atë.<br />

Rezultati<br />

Flaka e qiririt anohet nga brenda.<br />

Flaka e qiririt anohet nga jashtë.<br />

Shpjegimi<br />

Ajri i ftohtë jashtë dhomës është<br />

i rëndë dhe ulet poshtë. Ai ka<br />

shtypje më të madhe dhe hyn në<br />

dhomë.<br />

Ajri i ngrohtë dhe i lehtë i dhomës<br />

ngrihet lart dhe del jashtë, shtypja<br />

është e ulët.<br />

Reflektimi:<br />

Plotësohet kolona e tretë e tabelës: Di, Dua të di, Mësova, me njohuritë e mësuara në këtë orë.<br />

Mësuesi kontrollon punët e nxënësve.<br />

Nxënësit vlerësohen me notë.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet ushtrimi 4 në libër dhe Fletorja e punës.<br />

Mësimi 1.22<br />

Tema: Reshjet<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të përshkruajë me fjalë të thjeshta procesin e formimit të reshjeve.<br />

2. Të përcaktojë karakteristikat e tri llojeve të reshjeve.<br />

3. Të bëjë lidhjen midis reshjeve dhe stinëve apo vendeve të ndryshme.<br />

4. Të argumentojë rëndësinë dhe pasojat negative të tri llojeve të reshjeve.<br />

Fjalë kyç: reshje, shi, borë, breshër, vetëtima, bubullima, përmbytje, avuj uji, re, ortek.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fletorja, fotografi në ditë me borë, kuriozitete për reshjet.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

shkrim i lirë<br />

tabela e koncepteve<br />

pyetje- përgjigje<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

zhvillim fjalori<br />

paraqitje grafi ke e informacionit<br />

përsosja e të shprehurit<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Nxënësit do të bëjnë një shkrim të shpejtë, duke shkruar pa e shkëputur dorën nga fleta dhe pa<br />

i kushtuar rëndësi renditjes së fjalive. E rëndësishme është që të shkruhen sa më shumë ide.<br />

Grupi i parë: Një ditë me shi.<br />

Grupi i dytë: Një ditë me diell.<br />

Nxënësit lihen të shkruajnë për pesë minuta. Pastaj, lexohen nga 2-3 shkrime për çdo grup.<br />

Pse ndiheni të kënaqur kur dëgjoni fjalën borë?<br />

A bie shpesh ajo në vendbanimin tuaj?<br />

Pse ndodh kjo?<br />

360<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Hapen librat dhe njihen nxënësit me objektivat e orës së mësimit.<br />

U caktohet detyrë të gjejnë dhe lexojnë në tekst procesin e formimit të reshjeve. Më pas<br />

diskutohet me të gjithë klasën.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!