22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Mësuesi/ja paraqet modelin e veprimtarisë për tekstin e parë.<br />

Lloji i veprimtarisë<br />

Qëllimi i veprimtarisë<br />

Pjesëmarrësit<br />

Udhëheqësi i grupit<br />

Koha<br />

Vendi<br />

Mjete<br />

Mënyra e realizimit<br />

Përfundimi<br />

Peshkim<br />

Të peshkonin<br />

Miri, Beni, Edi<br />

Beni<br />

Një ditë vere<br />

Bregu i Pulëbardhave, Gjiri i Qetësisë<br />

Pendët e notimit, maskat, fyza e frymëmarrjes,<br />

fuzhnja, qese najloni.<br />

Duke notuar, duke u zhytur, duke bërë gara se<br />

kush do të zërë më shumë gjah.<br />

Ata zunë shumë gjah dhe u kënaqën pa masë.<br />

Hapi V. Nxënësit të ndarë në grupe zgjedhin temën e veprimtarisë dhe plotësojnë tabelën.<br />

Ndonjë temë mund dhe të sugjerohet p.sh.,<br />

Mbledhje lulesh në natyrë për pasurimin e herbariumit.<br />

Bërje fotosh për të krijuar albumin e vendlindjes etj.<br />

Në fund, përfaqësuesit e grupeve prezantojnë punën. Vlerësimi bëhet nga vetë nxënësit dhe nga mësuesi/ja.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Detyrë shtëpie. Hartoni planin e veprimtarisë Një ditë pushimi në plazh me prindërit.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Njohuri gjuhësore<br />

Lidhëzat<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë lidhëzat kur lidhin fjalë dhe pjesë fjalie në fjalitë e dhëna.<br />

• Të formojë fjali të reja duke përdorur lidhëzat.<br />

• Të shndërrojë fjalitë e dhëna duke hequr lidhëzat.<br />

Mjete:<br />

Fjalë kyç:<br />

Metodologjia:<br />

Teksti.<br />

Lidhëz, lidhje emrash, përemrash, fjalish, mbiemrash.<br />

Vëzhgo-zbulo, punë e drejtuar, punë në çifte.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Vëzhgo-zbulo.<br />

Mësuesi/ja shkruan ose paraqet në tabelë fjalitë e tekstit.<br />

- Jona dhe Shpendi kanë mollë dhe dardha.<br />

- Shpendit i pëlqejnë dardhat, kurse Jonit i pëlqejnë mollët.<br />

Në fjalinë e parë, me cilën fjalë janë lidhur mes tyre dy emrat e përveçëm Jona dhe Shpendi?<br />

- Me cilën fjalë lidhen midis tyre dy emrat: mollë dhe dardhë ?<br />

- Në fjalinë e dytë, cila fjalë lidh dy fjalitë e dhëna?<br />

Fjalët dhe, kurse quhen lidhëza, sepse shërbejnë për të lidhur dy fjalë ose dy fjali.<br />

2. Realizimi i kuptimit: Punë e drejtuar.<br />

Lexohen nga nxënësit fjalitë dhe përcaktohet se çfarë lidhin lidhëzat me ngjyrë të zezë.<br />

Lexohet nga nxënësit rregulli i dhënë në tekst mbi lidhëzat.<br />

Punohen ushtrimet e rubrikës Ushtrohu.<br />

Në ushtrimin 1, nxënësit nënvizojnë lidhëzat dhe tregojnë se çfarë lidhin ato.<br />

Në ushtrimin 2, nxënësit shndërrojnë fjalitë sipas shembullit të dhënë. Nënvizojnë me të kuqe lidhëzën.<br />

89

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!