22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Mësimi 3.20<br />

Tema: Ngjyrat e dritës<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të provojë zbërthimin e dritës së bardhë me anë të një prizmi.<br />

2. Të shkruajë të renditura ngjyrat e spektrit të dritës së bardhë.<br />

3. Të shpjegojë arsyen pse trupat duken me ngjyra të ndryshme.<br />

4. Të hetojë përzierjen e ngjyrave duke u nisur nga tri ngjyrat bazë.<br />

Fjalë kyç: spektër, shpërbërje, prizëm, ylber, përthithje, pasqyrim.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, prizëm, fl etë letre, penela me ngjyra të ndryshme, elektrik dore,<br />

letra me ngjyrë të kuqe, të gjelbër dhe blu.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

shkrim i lirë<br />

eksperiment, pyet sërish<br />

punë e pavarur<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

nxitja e diskutimit<br />

të nxënit bashkëpunues<br />

paraqitje me vizatim<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Udhëzohen nxënësit që të shkruajnë një tekst imagjinar me titull “Bota pa ngjyra”. Lihen<br />

rreth 5-7 minuta dhe lexohen disa prej shkrimeve të tyre. Kjo do të shërbejë si nxitje diskutimi,<br />

për të gjetur arsyet se pse trupat i shohim me ngjyra të ndryshme.<br />

Lexohet problemi në libër.<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Nëpërmjet kujt i shohim objektet në natyrë? (dritës dhe syrit)<br />

Kur drita e diellit ose e llambave duket e bardhë, pse trupat i shohim me ngjyra të<br />

ndryshme?<br />

Kryhet eksperimenti me prizmin për zbërthimin e ngjyrës së bardhë. Nxënësit vëzhgojnë rezultatin.<br />

Mësuesi sqaron se kjo quhet shpërbërje e dritës. Pra, drita e bardhë përbëhet nga ngjyra të ndryshme,<br />

që quhen spektër i dritës. Këtë e ka zbuluar shkencëtari Isak Njuton, në vitin 1666.<br />

A jeni në gjendje të shpjegoni pyetjen që bëmë në fi llim?<br />

Lihen nxënësit të shprehin ç`mendojnë, por për të saktësuar njohuritë, duhet të lexojnë<br />

pjesën e dytë të tekstit. Në çdo dyshe nxënësish, njëri lexon një pjesë të shkurtër me zë, që<br />

ta dëgjojë shoku. Kur mbaron së lexuari pjesën, nxënësi që dëgjoi i bën pyetje shokut, i cili<br />

duhet t’i japë përgjigje. Nëse ai nuk është dakord me përgjigjen, e diskutojnë së bashku. Për<br />

vazhdimin e pjesës, nxënësit ndërrojnë rolet.<br />

Për të kontrolluar përvetësimin e njohurive, mësuesi bën pyetjet:<br />

Pse bluza jote duket e verdhë?<br />

Çfarë ngjyrash thith fustani yt i gjelbër? (Të gjitha, përveç të gjelbrës.)<br />

Pse në verë vishemi me rroba me ngjyra të çelëta?<br />

Po fustani i zi, cilat ngjyra thith?<br />

A ju kujtohet paneli diellor? Mund të shpjegoni tani përse bëhet me ngjyrë të zezë?<br />

Pse shfaqet ylberi?<br />

410<br />

Reflektimi:<br />

Nxënësit kryejnë eksperimentin 2 për të provuar të kundërtën. Nga bashkimi i shtatë ngjyrave<br />

a formohet e bardha?<br />

Punojnë në mënyrë të pavarur si te fi gura e tekstit. Në fund ata shohin rezultatin.<br />

Komunikojnë me njëri-tjetrin për të diskutuar rezultatin. Nxënësit duhet të përdorin karton

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!