22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

3. Reflektimi: Ditari dypjesësh.<br />

Zgjidh paragrafi n që të pëlqen dhe komentoje atë. Nënvizo shprehjet që të bëjnë për të qeshur dhe të duken<br />

të çuditshme. Komentoji ato me shokun/shoqen e bankës.<br />

Detyrë shtëpie. Mësoje ta lexosh rrjedhshëm tregimin. Ritregojua përmbajtjen e tregimit prindërve duke<br />

përdorur humorin. Mbaj shënim komentet që do të bëjnë ata.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Njohuri gjuhësore<br />

Emrat që mbarojnë me -ës, -ër<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lakojë saktë emrat që mbarojnë më -ës, -ër.<br />

• Të shkruajnë saktë emrat që mbarojnë më -ës, -ër.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Materialet:<br />

Fjalë kyç:<br />

Përmbledhje e strukturuar, veprimtari e drejtuar, diskutim, punë në dyshe.<br />

Libri, Fletore pune.<br />

Lakim, drejtshkrim, emra që mbarojnë me -ës, -ër.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokim: Përmbledhje e strukturuar.<br />

Hapi I. Mësuesi/ja u kërkon nxënësve që të gjejnë emra që mbarojnë më: -ës, -ër, si:<br />

nxënës, blerës, shitës, pjekës, emër, letër.<br />

Sot do të njihemi me lakimin e këtyre emrave. Të shohim se ç’ndodh me ta gjatë lakimit.<br />

2. Realizim kuptimit: Veprimtari e drejtuar.<br />

Hapi I. Lakoni emrat që janë në tabelë. Nxënësit lihen të lirë të punojnë.<br />

Pas përfundimit, detyra lexohet nga disa nxënës.<br />

Mësuesja lexon rregullën.<br />

Hapi II. Punohet ushtrimi 1. Nxënësit shkruajnë emrat e vendeve në trajtën e shquar.<br />

Gjirokastër Gjirokastra Kukës Kukësi<br />

Dibër Dibra Mallakastër Mallakastra<br />

Durrës Durrësi Progër Progri<br />

Qukës<br />

Qukësi<br />

Nxënësit korrigjojnë njëri-tjetrin.<br />

Hapi III. Punohet ushtrimi 2. Nxënësit do të shkruajnë në rasën kallëzore të shquar ose të pashquar<br />

emrat në tabelë.<br />

Emërore<br />

Kallëzore<br />

kodër mjeshtër metri shitësi blerës nxënës rrobaqepësi<br />

kodër mjeshtër metrin shitësin blerës nxënës rrobaqepësin<br />

Nxënësit orientohen që të shohin në ç’trajtë është emri i rasës emërore. Gjatë plotësimit të rasës kallëzore<br />

të ruajnë trajtën. Nxënësit formulojnë një rregull.<br />

Emrat që mbarojnë me -ër gjatë lakimit nuk ndryshojnë vetëm në rasën emërore<br />

dhe kallëzore në trajtën e pashquar, kurse në rasat e tjera po.<br />

Emërore kodër<br />

Kallëzore kodër<br />

Emrat që mbarojnë me -ës, gjatë lakimit në trajtën e pashquar e të shquar e ruajnë ë-në.<br />

39

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!