22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Nxënësit udhëzohen të zgjedhin individualisht temën e poezisë.<br />

Në ushtrimin 2, nxënësit gjejnë emra, folje, mbiemra, ndjenja e emocione.<br />

Mbiemra Emra Folje Ndjenja e emocione<br />

nata e errët, misterioze degët, hijet, hëna mbështjell, errëson trishtim, qetësi, shqetësim<br />

shoku i mirë, gazmor i klasës, si mik luajmë, mësojmë gëzim, dashuri, miqësi<br />

deti i thellë, i kaltër, valë, dallgë, guaska gjëmon, buçet, thërret, kënaqësi, lumturi, frikë<br />

i pafund, i dallgëzuar<br />

notoj, lundroj<br />

shiu i ftohtë, i lehtë begati, freski, ujë bie, lag, pi, ujit freskon, gjallëron, lulëzon<br />

Nxënësit, pasi zgjedhin fjalët, shkruajnë poezinë duke i përdorur ato. Mësuesja i udhëzon të rimojnë fjalët e<br />

gjetura, në mënyrë që poezia të ketë rimë. Nxënësit inkurajohen të krijojnë një poezi qoftë kjo dhe pa rimë. Ata<br />

punojnë për 15 minuta.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

3. Reflektimi: Turi i galerisë.<br />

Ekspozohen punimet, lexohen dhe nxënësit japin mendimin e tyre, se cili ishte krijimi më i bukur.<br />

Vlerësohen të gjithë për kurajën e tyre.<br />

Ora II<br />

Në këtë orë, nxënësit punojnë duke zgjedhur një temë tjetër të sugjeruar nga mësuesi/ja ose sipas dëshirës së tyre.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Flasim<br />

Një panoramë dimërore<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të krijojë një panoramë dimërore duke përdorur kolazhin.<br />

• Të diskutojë rreth panoramës së krijuar.<br />

Mjete:<br />

Fjalë kyç:<br />

Metodologjia:<br />

Karton me ngjyrë, stof jeshil, pambuk, letër alumini, gërshërë, ngjitëse.<br />

Panoramë dimërore, tekst udhëzues.<br />

Punë në grupe, mësimdhënie e drejtpërdrejt.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: Punë në grupe.<br />

Klasa ndahet në grupe. Çdo grup është i pajisur me mjetet e nevojshme, të cilat do t’iu duhen për të përgatitur<br />

panoramën dimërore.<br />

Mësimdhënie e drejtpërdrejt:<br />

Hapi I. Mësuesi/ja iu drejton nxënësve pyetjen:<br />

- Nëse ne duam të përshkruajmë një panoramë dimërore, si mund ta realizojmë?<br />

Përgjigja mund të jetë:<br />

Me një krijim në prozë, poezi, vizatim, foto, pikturë, modelim me plastelinë.<br />

Në rastin e prozës dhe poezisë përdorim fjalët, në rastin e pikturës përdorim ngjyrat dhe format.<br />

Hapi II. Mësuesi/ja prezanton titullin e rubrikës dhe i fton nxënësit, të cilët janë ndarë në grupe, të fi llojnë<br />

punën. Paraprakisht ajo udhëzon nxënësit të ndajnë detyrat.<br />

Hapi III. Njëri nga anëtarët do të lexojë udhëzimet në tekst. Nxënësit e tjerë do të përgatitin format dhe do t’i ngjitin.<br />

Një nxënës do të përshkruajë me fjalë panoramën. Ky nxënës do të prezantojë punën para grupeve të tjera.<br />

Hapi IV. Pasi mbarojnë punën, nxënësit ngjitin punimet dhe i prezantojnë para shokëve.<br />

Hapi V. Nxënësit vlerësojnë njëri-tjetrin dhe shpallin punimet më të bukura.<br />

Nxënësve iu kërkohet të gjejnë dhe tekste të tjera të këtij lloji. Në fakt, fi gura e rubrikës Lojëra dhe fantazi,<br />

mund të punohet si më sipër, nëse koha është e mjaftueshme.<br />

Detyrë shtëpie. Nxënësit të përgatisin një panoramë vere. Ju duhet: rërë, guaska, çadra të vogla letre, një<br />

kopsë e verdhë etj.<br />

83

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!