22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë shenjat e pikësimit në dialog.<br />

• Të përdorë saktë shenjat e pikësimit në dialog, diskutim, bisedë.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Materiale:<br />

Fjalë kyç:<br />

Njohuri gjuhësore - Drejtshkrim<br />

Shenjat e pikësimit në dialog<br />

pyetje-përgjigje, shpjegim, punë e pavarur.<br />

teksti, Fletorja e punës.<br />

shenjë pikësimi, pikë, pikëpyetje, dy pika, presje, pikëçuditje.<br />

Zhvillimi mësimit<br />

1. Evokimi: Pyetje-përgjigje.<br />

Hapi I. -Kujtoni shenjat e pikësimit që njihni. Pse janë të rëndësishme ato?<br />

-Çdo të ndodhte nëse një tekst nuk do të kishte fare shenja pikësimi?<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

2. Realizimi i kuptimit: Shpjegim, punë e pavarur.<br />

Hapi I. Punohet shembulli i dhënë në libër. Mësuesi/ja duhet të sqarojë saktë dhe qartë shenjat e pikësimit.<br />

Hapi II. Punohet ushtrimi 1 i rubrikës Ushtrohu. Nxënësit do të rrethojnë shenjat e pikësimit që përdoren në<br />

dialog. I rëndësishëm në dialog është përdorimi i vizës dhe dy pikave.<br />

Hapi III. Punohet ushtrimi 2. Nxënësit vendosin shenjat e pikësimit ku mungojnë.<br />

Të gjithë nxënësit po shkruanin për pushimet verore. Shpendi nuk po shkruante. Besimi e pyeti:<br />

-Pse nuk po shkruan?<br />

-Nuk di çfarë të shkruaj, - u përgjigj Shpendi. -Të lutem ma shkruaj ti, - iu lut Shpendi…<br />

Duke shpërndarë hartimet mësuesja tha:<br />

-Hartimet i keni bërë mjaft të bukura, por më i bukuri është hartimi i Shpendit.<br />

-Të lumtë, Shpendi, - i tha mësuesja. - Tani do të lexoj hartimin më të dobët.<br />

Dhe lexoi hartimin e Besimit.<br />

- Më mërzite shumë, Besi. Nuk u besoja syve për hartimin tënd! - tha mësuesja.<br />

-Po, - belbëzoi Besi, kurse Shpendi u skuq dhe uli kokën.<br />

3. Reflektimi:<br />

Hapi I. Punimi i ushtrimit 3. Dallo fjalët e autorit dhe të bashkëbiseduesve.<br />

Vendos shenjat e pikësimit ku duhen.<br />

Një ditë në parfumeri hyri një grua dhe pyeti shitësen:<br />

- Zonjë, ju lutem, më thoni, keni furçë dhëmbësh për fëmijë?<br />

- Po, kemi, - iu përgjigj shitësja.<br />

- Më jepni, ju lutem, një furçë, një pastë dhëmbësh dhe një sapun.<br />

- Me kënaqësi, - tha shitësja, - i kemi shumë të mira. Shitësja shënoi në kompjuter çmimet e artikujve<br />

dhe i dha blerëses faturën. Gruaja pagoi të hollat dhe u largua.<br />

Fjalët e autorit janë shënuar me ngjyrë gri.<br />

Detyrë shtëpie. Zgjidhni një pjesë me dialog në tekstin Një diskutim në klasë dhe rrethoni shenjat e pikësimit<br />

në dialog dhe nënvizoni fjalët e autorit.<br />

25

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!