22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Reflektimi:<br />

Lexohet rubrika “Unë zbulova se”. Punohet në ditarin dypjesësh për të treguar rëndësinë<br />

që ka kultivimi i bimëve dhe zbutja e kafshëve për njeriun.<br />

Bimë dhe kafshë<br />

Drithërat<br />

Perimet<br />

Bimë industriale<br />

Lopa<br />

Dhia<br />

Pulat<br />

Rëndësia e tyre për njeriun<br />

Prodhohet bukë, ëmbëlsira etj<br />

Prej saj marrim qumështin, mishin, leshin, lëkurën.<br />

Lexohen ose kontrollohen nga mësuesi disa punë të nxënësve.<br />

Vlerësohen nxënësit me notë për mënyrën e pjesëmarrjes në bisedë, të mbajtjes së<br />

shënimeve dhe të argumentimit të rëndësisë së bimëve të kultivuara.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet ushtrimi 1 dhe 3 te Fletorja e punës dhe përshkruani një fermë<br />

(lopësh, derrash...).<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Mësimi 4.17<br />

Tema: A e dëmton njeriu natyrën?<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të identifi kojë 3-4 mënyra të dëmtimit të natyrës nga njeriu.<br />

2. Të përcaktojë 2-3 shkaqe të shkatërrimit të pyjeve.<br />

3. Të tregojë tri pasoja negative të shkaktuara nga djegia e pyjeve.<br />

4. Të vlerësojë rëndësinë e pyllit për veprimtarinë e gjallesave.<br />

Fjalë kyç: dëmtim, pyll, zjarr, shkatërrim, hi.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fletore, fl etë A4, foto nga pyjet e Shqipërisë, kuriozitete për pyjet.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

parashikim me terma paraprake<br />

marrëdhëniet pyetje-përgjigje, MP-P<br />

organizuesi grafi k i analogjisë<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

nxitja për të shkruar<br />

ndërtimi i njohurive studimore<br />

paraqitje grafi ke e informacionit<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Shkruhen në tabelë disa fjalë dhe u kërkohet nxënësve të shkruajnë një tekst në të cilin të<br />

parashikojnë se çfarë ndodh në pyll kur bie zjarr.<br />

pyll zjarr shkatërrim shpendë kafshë<br />

Teksti duhet të jetë i shkurtër dhe nuk duhet t’i kushtohet shumë rëndësi paraqitjes së tij.<br />

Lexohen disa shkrime të nxënësve. Pyeten disa prej tyre.<br />

A keni dëgjuar se vitet e fundit, në periudhën e verës, ka pasur djegie të mëdha të pyjeve<br />

në Evropë? Mund të përmendni disa shtete, edhe Shqipërinë?<br />

A mund të thoni disa zona në të cilat janë djegur pyje?<br />

Si është vepruar për t’i shuar ato?<br />

433

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!