22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Hijet<br />

Kur formohen?<br />

Cili është shkaku?<br />

Si ndryshojnë?<br />

Në natyrë<br />

Reflektimi:<br />

Plotësohet nga çdo nxënës tabela e mëposhtme:<br />

Kur drita bie mbi trupa të papërshkueshëm.<br />

Trupi nuk lejon dritën të kalojë, ajo përhapet në vijë të drejtë.<br />

Varet nga pozicioni i burimit të dritës dhe nga largësia midis burimit dhe trupit.<br />

Hija e njeriut në mëngjes dhe në mbrëmje është më e gjatë se në mesditë.<br />

Lexohen punët e disa nxënësve.<br />

Vlerësohen nxënësit me notë për mënyrën se si zbuluan lidhjet midis dukurive dhe arsyetimet<br />

përkatëse.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës, si dhe rubrika “Aktivizohu dhe përgjigju”.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Shënim: Përhapja e dritës në vijë të drejtë do të studiohet orën e ardhshme, megjithatë,<br />

mësuesi duhet t’ua shpjegojë nxënësve se kjo veti është një nga shkaqet e formimit të hijes.<br />

Mësimi 3.18<br />

Tema: Si përhapet drita?<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të tregojë 2-3 veti të dritës.<br />

2. Të provojë përhapjen e dritës në vijë të drejtë.<br />

Fjalë kyç: veti valore, përhapje, lëvizje drejtvizore.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, elektrik, kartonë të çarë në mes.<br />

Metodat mësimore<br />

stuhi mendimi<br />

eksperimento-vëzhgo-nxirr përfundimin<br />

pesëvargësh<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

zhvillim fjalori<br />

ndërtimi i shprehive studimore<br />

nxitja për të shkruar<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Stuhi mendimi për njohuritë që kanë marrë nxënësit rreth dritës. Shkruhen në tabelë.<br />

vjen nga burimi shumë e shpejtë<br />

e ndritshme<br />

burim artifi cial<br />

burim natyror drita nxehtësi<br />

energji<br />

dielli<br />

përshkon disa trupa<br />

krijon hije<br />

ngjyra të ndryshme<br />

Realizimi i kuptimit:<br />

Rruga që bën treni mbi shina është e lakuar. Rruga, që bëjmë për të ardhur në shkollë, ka<br />

drejtime të ndryshme. Po rruga që përshkon drita si është? Sillen disa shembuj:<br />

a. I keni vënë re dritat e projektorëve në një spektakël? Si janë ato?<br />

b. Mbyllim perdet ose grilat e klasës, duke lënë vetëm një të çarë, në mënyrë që të hyjë një<br />

tufë e vogël drite. Nxënësit shohin drejtimin e saj.<br />

Dy nxënës kryejnë një provë të thjeshtë: njëri prej tyre fshihet poshtë bankës ose diku tjetër,<br />

407

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!