22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Objektivat: Në fund të orës nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të gjejë mbiemrat në një tekst të dhënë.<br />

• Të dallojë mbiemrat e nyjshëm nga mbiemrat e panyjshëm.<br />

• Të tregojë vendqëndrimin e mbiemrit në fjali të ndryshme.<br />

• Të përshtatë mbiemrat në gjini, numër me emrat shoqërues.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Mjetet:<br />

Fjalë kyç:<br />

Aftësitë:<br />

Njohuri gjuhësore<br />

Mbiemri i nyjshëm dhe i panyjshëm<br />

Pema e mendimit, punë e drejtuar, punë e pavarur.<br />

teksti, tabak letre ku shkruhen mbiemra të nyjshëm dhe të panyjshëm.<br />

mbiemër i nyjshëm, i panyjshëm, nënvizo, dallo, lidh, shtyllë.<br />

të njohurit, të menduarit, të dalluarit, të analizuarit, të krahasuarit.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Pema e mendimit.<br />

Mësuesi/ja shkruan në tabelë disa mbiemra: e vogël, madhështore, i lartë, simpatike etj.<br />

Pyetën nxënësit: -Ç’mbani mend për mbiemrin?<br />

Plotësohet pema.<br />

tregon cilësitë e emrit që e shoqëron<br />

njëjës<br />

numër<br />

shumës<br />

mbiemri<br />

gjini<br />

mashkullore<br />

femërore<br />

Mësuesi/ja, pasi u kërkon nxënësve të shoqërojnë mbiemrat e dhënë më lart me disa emra, si: vajzë e vogël,<br />

vepër madhështore, mur i lartë, grua simpatike, i pyet:<br />

- Ç’gjë të veçantë vini re te mbiemrat e nënvizuar? (Disa e kanë nyjën i/e; disa nuk e kanë.)<br />

- Ç’emërtim do të përdorim për t’i dalluar ata nga njëri – tjetri?<br />

i nyjshëm (i, e, të, së) mbiemri i panyjshëm<br />

2. Realizimi i kuptimit: Punë e drejtuar.<br />

Hapen librat e Gjuhës shqipe 4 në f. 50.<br />

Lexohet teksti i dhënë, ndihmuar edhe nga fi gura përkatëse. Mësuesi/ja pyet:<br />

- Ç’tregojnë mbiemrat me ngjyrë blu? (të nyjshëm)<br />

- Po mbiemrat me ngjyrë të kuqe? (të panyjshëm)<br />

- Nga i dalluat?<br />

Mbiemrat e nyjshëm kanë përpara nyjat i, e, të, së.<br />

Mbiemrat e panyjshëm s’kanë përpara nyja.<br />

Punohen ushtrimet e tekstit.<br />

Ushtrimi 1. Nënvizo me të kuqe mbiemrat e nyjshëm, me blu mbiemrat e panyjshëm.<br />

Ushtrimi 2. Lidh mbiemrin me emrin. (p.sh., aromë e këndshme etj.)<br />

3. Reflektimi: Punë e pavarur.<br />

Shkruaj në dy shtylla mbiemra të nyjshëm dhe të panyjshëm.<br />

Vlerësimi i punëve të nxënësve.<br />

Përzgjedhja e punës më të mirë.<br />

Shënim: Kjo temë mund të zhvillohet edhe si modeli më poshtë.<br />

51

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!