22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

2. Realizimi i kuptimit: Punë e drejtuar.<br />

Hapet libri në faqen 124.<br />

Lexohen me kujdes përbërësit e përrallës duke i analizuar ato duke i ilustruar me shembuj nga “Princesha mollë”.<br />

- Koha → e papërcaktuar (njëherë e një kohë)<br />

- Vendi → kështjella mbretërore, pallati i princit<br />

- Personazhi kryesor → Princesha-mollë<br />

- Personazhe ndihmëse → ndihmojnë ose pengojnë personazhin kryesor: princi, njerka, shërbëtori, halla<br />

magjistare, mbreti, mbretëresha.<br />

- Objektet magjike → pluhuri çudibërës (magjik)<br />

- Fundi i përrallës → fund të lumtur për personazhin pozitiv e pëson personazhi negativ. Princesha–mollë<br />

dhe princi u martuan dhe jetuan të lumtur. Njerka u zhduk dhe s’u pa më kurrë.<br />

3. Reflektimi: Mendo – puno në dyshe.<br />

Zgjedhin nxënësit përrallën që ju pëlqen më shumë dhe analizojnë përbërësit e saj në dyshe.<br />

Vlerësimi i punës së nxënësve në çifte.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Detyrë shtëpie. Fletore Pune, faqe 46, shkruaj një përrallë, sipas elementeve të saj përbërëse.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Njohuri gjuhësore<br />

Pjesët kryesore të fjalisë. Kryefjala<br />

Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë kryefjalën si pjesë kryesore në fjali.<br />

• Të tregojë me se shprehet kryefjala.<br />

• Të përdorë saktë pyetjet për gjetjen e kryefjalës.<br />

• Të formojë fjali ku kryefjala të jetë shprehur me emër, përemër dhe grup emëror.<br />

Mjetet:<br />

Teksti, tabela, shkumësa me ngjyra, fisha me pyetjet: Kush?, Cili?, Cila?, Cilët?, Cilat?<br />

tabak letre ku janë shkruar fjali.<br />

Fjalë kyç:<br />

Kryefjalë, Kush?, Cila?, Cili?, Cilat? Cilët?, grup emëror, emër, përemër.<br />

Aftësitë:<br />

Të kuptuarit, të dalluarit, të treguarit, të shkruarit, të krijuarit.<br />

Metoda dhe teknika: Diskutim i ideve, të nxënit bashkëpunues, punë e pavarur - zbatim i njohurive të marra.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Diskutim i ideve.<br />

U paraqiten nxënësve në një tabak letre ose shkruhen në dërrasë të zezë fjalitë:<br />

1. Princi trokiti në pallatin mbretëror. (Kush?)<br />

2. Ai i kërkoi mbretëreshës mollën. (Cili?)<br />

3. Molla e kuqe kishte brenda princeshën. (Cila?)<br />

Gjejmë kryefjalën në secilën fjali duke përdorur pyetjet përkatëse. (Kush?, Cili?, Cila?)<br />

Pyetja Kush? përdoret vetëm kur pyesim për njerëz.<br />

pjesë kryesore e fjalisë<br />

u përgjigjet pyetjeve:<br />

Kush?, Cila?, Cili?, Cilët?, Cilat?<br />

Kryefjala<br />

Shprehet me:<br />

- grup emëror (molla e kuqe)<br />

- përemër (ai)<br />

- emër (princi)<br />

109

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!