22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

II. Grupi I. Punoni në libër Hartën e ngjarjes së tregimit. Ritregoni përmbajtjen nëpërmjet grafi kut.<br />

Grupi II. Krahasoni planetin Tokë me planetin e panjohur dhe plotësoni diagramin e Venit.<br />

Planeti Tokë ka pemë, ujë, lule, njerëz etj.<br />

Planeti i panjohur është pa pemë, pa lule, pa njerëz, ai ka ndërtesa qesharake të rrumbullakëta.<br />

E përbashkëta: Njerëzit dhe krijesat e planetit tjetër janë miqësorë dhe kanë dëshirë të takojnë njëri-tjetrin.<br />

Grupi III. Ndaj në dy shtylla fjalët, që gjenden më shumë në tekstin shkencor, dhe ato që përdoren në jetën<br />

e përditshme.<br />

Në tekstin shkencor<br />

kompjuter<br />

pajisje<br />

magnet<br />

anije kozmike<br />

planet<br />

Në jetën e përditshme<br />

mysafi rë<br />

banor<br />

këpucë<br />

tullumbace<br />

tokë<br />

lule<br />

pemë<br />

ngjitës<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Grupi IV. Krahasoni njeriun e planetit Tokë me njeriun e planetit të panjohur dhe plotësoni Diagrami Venit.<br />

Njeriu i planetit Tokë<br />

Krijesa e planetit tjetër<br />

Përfaqësuesi prezanton punën e grupit. Nxënësit e grupeve të tjera shtojnë dhe saktësojnë informacionin<br />

e paraqitur.<br />

3. Reflektimi: Diskutim i përbashkët.<br />

Pse njeriu në Hënë qëndron në ajër dhe nuk ecën, por vrapon, kurse në Tokë ecën lirisht?<br />

Nxënësit bashkë me mësuesen diskutojnë.<br />

Detyrë shtëpie. Lexim i tregimit. Kërkoni në rrjet (internet) informacion mbi udhëtimet e njeriut në hapësirë.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Flasim<br />

Të lundrojmë të sigurt në rrjet (internet)<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të diskutojë mbi të rejat që ofron rrjeti.<br />

• Të lexojë rregullat e dhëna mbi kërkimet në rrjet.<br />

• Të diskutojë mbi rregullat e dhëna dhe kujdesin që duhet të tregojë gjatë lundrimit në rrjet.<br />

• Të dallojë tekstin udhëzues nga tekstet e tjera.<br />

• Të sjellë përvoja të tij/saj nga kërkimet në rrjet.<br />

• Të dallojë llojin e tekstit të dhënë.<br />

Mjete:<br />

Fjalë kyç:<br />

Metodologjia:<br />

Materiale të marra nga interneti.<br />

Rrjet, internet, rregulla, tekst udhëzues.<br />

Stuhi mendimesh, lexo-diskuto, dallo-argumento.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Stuhi mendimesh.<br />

- Ç’është rrjeti (interneti)?<br />

99

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!