22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Beni mori pajimet. Edi mori pajimet.<br />

Beni dhe Edi morën pajimet.<br />

Gaforrja ishte e madhe. Peshku ishte i madh.<br />

Gaforrja dhe peshku ishin të mëdhenj.<br />

Në ushtrimin 3, nxënësit shndërrojnë fjalitë sipas shembullit të dhënë.<br />

Fëmijët do të peshkojnë në liman ose në Gjirin e Qetësisë.<br />

Fëmijët do të peshkojnë në liman. Fëmijët do të peshkojnë në Gjirin e Qetësisë.<br />

Do të peshkojmë peshq apo iriqë?<br />

Do të peshkojmë peshq? Do të peshkojmë iriqë?<br />

3. Reflektimi: Punë në çifte.<br />

Formoni dy fjali ku të përdorni lidhëza. Nxënësi i parë thotë dy fjali, ndërsa i dyti i lidh ato me anë të<br />

lidhëzës.<br />

Detyrë shtëpie. Punimi i ushtrimeve të Fletores së punës, faqe 42.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Lexojmë<br />

Vajza e çuditshme<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

•Të lexojë qartë, me kuptim dhe duke respektuar intonacionin.<br />

•Të pasurojë fjalorin me fjalë dhe shprehje të reja.<br />

•Të tregojë brendinë e tregimit duke iu përgjigjur pyetjeve.<br />

•Të analizojë personazhin e Lizës.<br />

•Të krahasojë veten me Lizën.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Materiale:<br />

Fjalë kyç:<br />

Veprimtari e drejtuar, punë me fjalorin, rrjeti i diskutimit.<br />

Teksti.<br />

E çuditshme, shndërrim, shtriqem, gërhas, shëndoshë si molla.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: Parashikim në bazë të titullit "Vajza e çuditshme"<br />

Mësuesja u drejton pyetje nxënësve:<br />

-Pse mendoni se vajza është e çuditshme?<br />

Lihen nxënësit të shprehin mendimet e tyre. Mirë është që këto mendime të shkruhen në dërrasë ose nga<br />

çdo nxënës në një fl etë të bardhë ose në bllokun e shënimeve.<br />

Realizimi i kuptimit: Veprimtari e drejtuar.<br />

Hapi I. Lexohet tregimi nga mësuesja.<br />

Hapi II. Punohet fjalori. Mësuesja nxit nxënësit të krijojnë fjali me fjalët dhe shprehjet e reja.<br />

Hapi III. Punohet rubrika Ktheu te teksti. Mësuesja iu drejton nxënësve pyetjen:<br />

- A ishin të sakta parashikimet tuaja për vajzën e çuditshme?<br />

Hapi IV. Punohet rubrika Plotëso.<br />

90

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!