22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Lexim<br />

Të flesh në verë<br />

Objektivat: Nxënësi në fund të orës të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë qartë poezinë.<br />

• Të analizojë poezinë (strofa, vargu, rima).<br />

• Të diskutojë nëse i ndodh dhe atij e njëjta gjë si fëmijës në poezi.<br />

• Të shprehë ndjenjat, emocionet që i shkakton leximi i poezisë.<br />

Mjetet:<br />

Teksti.<br />

Fjalë kyç:<br />

Fle, në verë, shtrat.<br />

Aftësitë:<br />

Të lexuarit, të diskutuarit, të argumentuarit.<br />

Metoda dhe teknika: Përvijim i të menduarit, dora e fshehtë, ditari dypjesësh, pesëvargësh.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Përvijim i të menduarit.<br />

Pyeten nxënësit:<br />

- Në ç‘stinë netët janë më të gjata?<br />

- Në ç‘stinë ditët janë më të gjata?<br />

e nxehtë qielli i kaltër stina e plazhit<br />

zgjat 3 muaj Vera pushimet verore<br />

qershor<br />

korrik<br />

gusht<br />

- Tregoni ç‘ndodh në stinën e verës?<br />

- Ç’ndodh me gjumin në stinën e verës?<br />

2. Realizimi i kuptimit: Dora e fshehtë, rrjeti i diskutimit.<br />

- Ndahet klasa në 3 grupe. Çdo grupi i jepen vargjet e një strofe në fi sha. Lihen nxënësit t’i lexojnë në heshtje<br />

për disa minuta, më pas t’i renditin si duhet.<br />

- Lexohet vjersha me intonacion nga mësuesi/ja. Veçohet grupi që ka i renditur vargjet më saktë.<br />

Shpjegohen fjalët e vështira të poezisë.<br />

- Për çdo strofë nxënësit shkruajnë nga një fjali:<br />

1. Ndryshimi ndërmjet dimrit e verës<br />

2. Gjumi i vonuar në verë.<br />

3. Vështirësia e gjumit në stinën e verës.<br />

- Nxënësit u përgjigjen pyetjeve të tekstit.<br />

Lexohet poezia me intonacion nga disa nxënës.<br />

Shtrohet para nxënësve pyetja binare:<br />

PO A je ndier dhe ti si JO<br />

fëmija e kësaj poezie? Pse?<br />

Nxënësit shprehin mendimet e tyre pro dhe kundër duke argumentuar përgjigjen e pyetjes:<br />

Grupohen nxënësit sipas përgjigjes së pyetjes.<br />

161

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!