22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Rrota do të rrotullohet. Nxirret përfundimi se: uji në shishe kishte energji të ruajtur. Kur<br />

derdhet nga shishja, ai ka energji të lëvizjes, pra kryen punë.<br />

2. Marrim një gur në dorë.<br />

Pyeten nxënësit:<br />

- A ka energji guri?<br />

Ngrihet guri në lartësi dhe lëshohet mbi disa sende në tavolinë ose mbi dyshemenë e klasës.<br />

Ai do t’i zhvendosë sendet, pra kryen punë. Guri në fi llim kishte energji të ruajtur, në momentin<br />

e lëshimit ai ka energji të lëvizjes.<br />

U shpjegohet nxënësve se energjia në natyrë gjendet në dy forma: energji e ruajtur dhe e<br />

lëvizjes.<br />

Jepen shembuj për të dyja rastet.<br />

Nxënësit lexojnë tekstin në heshtje, më pas, shënojnë me R, figurat për shembujt e energjisë<br />

së ruajtur; dhe me L, shembujt e energjisë së lëvizjes.<br />

Pasi e përfundojnë këtë veprimtari, plotësohet tabela me këta shembuj.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Energji e ruajtur<br />

Uji në një liqen artifi cial.<br />

Ushqimi që ka ngrënë njeriu.<br />

Drurët e prerë.<br />

Qymyri, nafta, benzina.<br />

Gjatë leximit të tabelës shpjegohet lidhja midis këtyre formave të energjisë.<br />

Reflektimi:<br />

Lexohet rubrika “Unë zbulova se”. Punohet në punë të pavarur rubrika “Aktivizohu dhe<br />

përgjigju”.<br />

Qeni që ndjek macen<br />

energji e lëvizjes<br />

Bima që rritet<br />

energji e lëvizjes, e dritës së diellit<br />

Rrota që rrotullohet<br />

energji e lëvizjes së ujit<br />

Atletët që bëjnë kërcim së larti<br />

energji e ruajtur (kimike, e ushqimit)<br />

Vlerësohen nxënësit me notë.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet Fletorja e punës.<br />

Energji e lëvizjes<br />

Uji lëshohet në tuba, lëviz rrotën.<br />

Lëvizja e çekanit.<br />

Zjarri ngroh njerëzit.<br />

Djegia e tyre.<br />

Mësimi 3.3<br />

Tema: Nga vjen energjia<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të identifi kojë pesë burime të energjisë në natyrë.<br />

2. Të bëjë dallimin midis burimeve të ripërtërishme dhe atyre të paripërtërishme.<br />

3. Të vlerësojë epërsitë që ka përdorimi i burimeve të ripërtërishme.<br />

Fjalë kyç: burime të ripërtërishme, burime të paripërtërishme, gajzer, panel diellor, qeli<br />

fotovoltaike, mulli ere, central bërthamor.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fletë formati, fl etore.<br />

Fazat e strukturës Metodat mësimore<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

Evokimi<br />

stuhi mendimi në dyshe<br />

zhvillim fjalori<br />

Realizimi i kuptimit mbajtje e strukturuar e shënimeve, diagrami i Venit paraqitje grafi ke e informacionit<br />

Reflektimi<br />

rrjeti i diskutimit<br />

diskutimi i ideve<br />

387

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!