22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

☺ Faktorët që ndihmojnë<br />

qarkullimin e ujit.<br />

- Nxehtësia e diellit<br />

- Temperaturat e ulëta<br />

- Erërat<br />

Pasi lexohet dhe shënohet, plotësohet tabela me fjalët sipas shenjave përkatëse.<br />

Fakte:<br />

Sasia e ujit, që ndodhet në<br />

Tokë, është e njëjta sasi që ka<br />

qenë miliona vjet më parë, që<br />

kur Toka është formuar.<br />

Uji që ju pini mund të<br />

përmbajë molekulat, që janë<br />

pirë nga dinozaurët.<br />

☼ Foljet që tregojnë rrugën që<br />

bën uji.<br />

- Avullon, ngrihen, shndërrohen,<br />

lëvizin, ngjishen, rriten, bien,<br />

kthehet, thith.<br />

▲Vendet në të cilat kalon uji.<br />

- Lumenj, liqene, dete, oqeane,<br />

lartësi, vende të ndryshme,<br />

sipërfaqe e tokës, përrenj.<br />

Reflektimi:<br />

Nxënësit paraqesin me skemë në fletore ose fletë formati qarkullimin<br />

e ujit në natyrë. Punët vendosen në mur, nxënësit vlerësojnë njëritjetrin.<br />

Detyrë shtëpie: Jepet: “Unë zbulova se” dhe Fletorja e punës.<br />

Libër mësuesi për tekstin “Dituri natyre 4”<br />

Mësimi 1.26<br />

Tema: Rëndësia e ujit<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

1. Të ilustrojë përdorimin e ujit të pijshëm nga njeriu.<br />

2. Të tregojë dy-tri burime, nga të cilat nxirret uji i pijshëm.<br />

3. Të vlerësojë rëndësinë e ujit të pijshëm për jetën e njeriut.<br />

4. Të hartojë pesë këshilla për mënyrën e të kursyerit të ujit.<br />

Fjalë kyç: ujë i pijshëm, burime nëntokësore, stacion pastrimi, pus, pompa thithjeje.<br />

Mjetet: teksti i nxënësit, fletorja, materiale për: ujin e pijshëm, sasinë e përdorimit nga<br />

njeriu, pastrimin e tij etj.<br />

Fazat e strukturës<br />

Evokimi<br />

Realizimi i kuptimit<br />

Reflektimi<br />

Metodat mësimore<br />

pyetja sjell pyetjen<br />

me kombinim (grupe ekspertësh)<br />

ruaje fjalën e fundit për mua<br />

Veprimtaritë e nxënësve<br />

diskutimi i ideve<br />

të nxënit bashkëpunues<br />

të lexuarit ndërveprues<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi:<br />

Shkruhen në tabelë disa fjalë, si: shkollë, shtëpi, bukë, libra, prindër, ujë, lojëra.<br />

Zëvendësohen këto fjalë në fjalinë: Unë mund të duroj një ditë pa ___________<br />

Cila prej tyre është më e rëndësishme? Pse?<br />

Sa mund të qëndroni pa bukë? Po pa ujë?<br />

Sa për qind të peshës së njeriut zë uji?<br />

Po në planet? E dini kur është krijuar uji? (Mosha e ujit është e barabartë me moshën e<br />

planetit Tokë).<br />

Kujtoni nga klasa e tretë, cilat janë cilësitë e ujit?<br />

365

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!