22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

- Si i kaluat pushimet verore?<br />

- A keni pasur vapë? A keni bërë plazh?<br />

- Po tani a është shumë vapë?<br />

- Në çfarë stine jemi?<br />

- Pse u zbehet ngjyra gjetheve?<br />

- Çfarë punësh bëhen në vjeshtë?<br />

Ndalesa e dytë. Lexohet strofa e dytë nga një nxënës dhe bëhen keto pyetje:<br />

- Në ç’datë fi lloi shkolla?<br />

- A u rëndojnë çantat?<br />

- A jeni pajisur të gjithë me tekste, fl etore e mjete të tjera mësimore?<br />

Ndalesa e tretë. Lexohet nga një nxënës tjetër strofa e tretë dhe bëhen këto pyetje:<br />

- A biseduat me shokët dhe shoqet?<br />

- A kanë ndryshuar shokët e shoqet?<br />

- Çfarë ndryshimesh kanë ndodhur te shokët dhe shoqet tuaja?<br />

- Po te mësuesi/ja juaj a vutë re ndryshime?<br />

- Pse mësuesi/ja sapo hyn në klasë thotë: “Mos bëni zhurmë!”<br />

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

3. Reflektimi: Punë me grupe:<br />

Bisedo me shokët për të papriturat e ditës së parë të shkollës.<br />

Në fund bëhet përmbledhja e orës së mësimit, vlerësimi për cilësinë e arritjes së objektivave, sipas niveleve<br />

dhe vlerësimi i motivuar me notë i nxënësve të ndryshëm.<br />

Detyrë shtëpie. Mësoni vjershën përmendsh dhe recitojeni bukur.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Të shkruajmë<br />

Dita e parë e shkollës<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të përshkruajë me gojë dhe me shkrim ditën e parë të shkollës.<br />

• Të shkruajë sipas modeleve të dhëna për punë me shkrim të tipit: një fl etë ditari, një letër që ia dërgon mikut<br />

ose mikes, një përshkrim të shkurtër.<br />

• Të shkruajë mbi bazën e fi gurave dhe imagjinatës së tij.<br />

• Të shkruajë saktë dhe drejt fjalët.<br />

• Të përdorë si duhet shkronjën e madhe dhe shenjat e pikësimit.<br />

Metoda dhe teknika:<br />

Materiale:<br />

Fjalë kyç:<br />

Bisedë, shkrim i drejtuar, punë me grupe, paraqitje grafi ke.<br />

Fotografi të nxënësve, kaseta të filmuara, albume të ndryshme, kartolina.<br />

Takime, biseda, tekste, mësime, detyra.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Bisedë.<br />

Hapi I. Mësuesi/ja e fi llon mësimin me paraqitjen e një tabele, ku do të shkruhen fjalë që lidhen me ditën e<br />

parë të shkollës, të cilën e plotëson bashkë me nxënësit e të gjitha niveleve. Kjo do të ndihmojë për të pasuruar<br />

fjalorin, që nxënësit do të përdorin gjatë punës me shkrim.<br />

19

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!