22.11.2014 Views

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

gjuha 4.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Gjuha shqipe 4”<br />

Dita e parë e shkollës<br />

pushimet, shtator, çantë, uniformë, tekste, takime, përqafi me, mall, bankë, shok, shoqe, zhurmë, zile,<br />

rresht, qetësi, mësuese, mësim, detyra, studim, regjim ditor, lule, prindër etj.<br />

Mund të jepet ndonjë fi lmim për ditën e parë të shkollës.<br />

2. Realizimi i kuptimit: Shkrim i drejtuar.<br />

Hapi I. Mësuesi/ja i udhëzon nxënësit të lexojnë fjalët kyç dhe fjalët e shkruara në tabelë.<br />

Hapi II. Mësuesi/ja kërkon që nxënësit të tregojnë mbresat e tyre për ditën e parë të shkollës.<br />

Hapi III. Nxënësit do të përshkruajnë ditën e parë të shkollës duke u mbështetur edhe në pyetjet e tekstit<br />

në fund të faqes 13. Në fl etore nxënësit janë të lirë të vendosin ndonjë fotografi a pamje ose të bëjnë ndonjë<br />

vizatim.<br />

3. Reflektimi: Punë me grupe.<br />

Hapi I. Pasi mbaron detyra, nxënësit në çift shkëmbejnë fl etoret dhe bëjnë vlerësimin e ndërsjellë të<br />

përshkrimit.<br />

Udhëzohen ta përqendrojnë vëmendjen në bukurinë e shkrimit, në shkrimin e drejtë të fjalëve, në përdorimin<br />

e shkronjës së madhe dhe të shenjave të pikësimit.<br />

Hapi II. Bëhet vlerësimi i orës së mësimit.<br />

4. Detyrë shtëpie. Punohet faqja 4 e Fletores së punës.<br />

Rubrika:<br />

Tema:<br />

Lexojmë<br />

Një diskutim në klasë<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të lexojë për kënaqësi.<br />

• Të pasurojë fjalorin me fjalë dhe shprehje të reja.<br />

• Të diskutojë për jetën në fshat dhe në qytet.<br />

• Të lexojë tregimin në role.<br />

Metoda dhe teknika: Biseda, lexim në role, diagrami i Venit, grafi ku organizues i tregimit të ngjarjes.<br />

Materialet:<br />

Fotografi me pamje nga vendlindjet e fëmijëve.<br />

Fjalë kyç:<br />

Shpërngulem, modern, miratoj, diskutim, debat.<br />

20<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

1. Evokimi: Bisedë me nxënësit.<br />

Nëse në klasë ka ardhur një nxënës i ri, biseda fillon me të. Pyetjet që drejtohen nga mësuesja mund të jenë:<br />

- Nga cili vend vjen shoku /shoqja juaj?<br />

- Si ndihet tani në klasën tuaj?<br />

- Cilët kanë qenë shokët/shoqet e tij? etj.<br />

2. Realizimi i kuptimit: Lexim i drejtuar.<br />

Hapi I. Lexohet tregimi nga mësuesja. Gjatë leximit nxënësit mbajnë shënim fjalët dhe shprehjet që nuk ua<br />

dinë kuptimin. Shpjegohen bashkërisht fjalët e reja.<br />

Hapi II. Mësuesja orienton nxënësit të punojnë me grafi kun organizues të ritregimit të ngjarjes.<br />

Hapi III. Lexohet tregimi me role. Mësuesja duhet të shfrytëzojë sa më mirë këtë pjesë të orës së mësimit,<br />

në mënyrë që të përfshihen sa më shumë nxënës në lexim.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!